Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Sighet

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Sighet
Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței
Ilustracja
Interiorul închisorii
Państwo

 Rumunia

Miejscowość

Syhot Marmaroski

Adres

Str. Corneliu Coposu, No. 4
Sighet

Data założenia

2000

Dyrektor

Petru Iuga

Położenie na mapie okręgu Marmarosz
Mapa konturowa okręgu Marmarosz, u góry znajduje się punkt z opisem „Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Sighet”
Położenie na mapie Rumunii
Mapa konturowa Rumunii, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Sighet”
Ziemia47°55′36,41″N 23°53′27,56″E/47,926780 23,890990
Strona internetowa

Miejsce Pamięci Ofiar Komunizmu i Ruchu Oporu Sighet (rum. Memorialul Victimelor Comunismului și al Rezistenței, ang. The Memorial of the Victims of Communism and of the Resistance), powstało w 2000 we wnętrzach dawnego więzienia Sighet, zbudowanym w 1897 przez administrację austro-węgierską.

W sierpniu 1948 więzienie stało się miejscem odosobnienia dla grupy studentów i miejscowych chłopów. W 1950 umieszczono w nim ponad stu osobistości z całego kraju (byłych ministrów, naukowców, ekonomistów, oficerów, historyków, dziennikarzy, polityków). W 1955, po zawarciu Konwencji Genewskiej i akceptacji komunistycznej Rumunii przez ONZ, część więźniów została zwolniona, część przeniesiono do innych miejsc odosobnienia, część pozostawała w areszcie domowym. Na około 200 więźniów, 54 nie doczekało się wolności. W 1977 więzienie zostało zamknięte. W latach 1995-2000 trwały prace nad przystosowaniem obiektu do celów ekspozycyjnych.

Obecnie każda cela więzienna stała się salą muzealną, w których przedstawiono chronologię systemu totalitarnego w komunistycznej Rumunii. Muzeum zostało stworzone i jest administrowane przez Fundację Akademia Obywatelska, będącą instytucją badawczo-oświatową.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]