Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
Ilustracja
Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
Państwo  Polska
Miejscowość Trzebinia
Adres ul. Narutowicza 10
Dyrektor Marta Sikora
Data założenia 1949
Filie 12
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
Ziemia50°09′36,587″N 19°28′09,318″E/50,160163 19,469255
Strona internetowa

Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini – samorządowa instytucja kultury w Trzebini. Powstała w 1949 roku, od roku 1998 nosi imię poety i zasłużonego społecznika Adama Asnyka. Zajmuje się gromadzeniem, opracowaniem, przechowywaniem i udostępnianiem zbiorów bibliotecznych oraz działalnością kulturalną na rzecz mieszkańców miasta i gminy Trzebinia.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Lata 1949–1975[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka w Trzebini działa od lipca 1948 roku. Oficjalny termin uruchomienia biblioteki wyznaczony był na dzień 16 stycznia 1949 roku (w tym dniu otwarto jednocześnie w całej Polsce 1600 bibliotek gminnych i 15000 punktów bibliotecznych).

Do uruchomienia Biblioteki Publicznej w Trzebini Zarząd Miejski w Trzebini został zobowiązany przez Starostę Powiatowego w Chrzanowie. Trzebińska Książnica została włączona do krajowej sieci bibliotek i wspierana przez Bibliotekę Powiatową w Chrzanowie. Biblioteka mieściła się w Rynku w budynku nr 11 potem 2. W roku 1957 uzyskała pomieszczenie przy ul. Świerczewskiego 1 (obecnie Rynek 23). W roku 1971 otrzymała lokal w budynku tzw. „Szwajgerówki” (obecnie Rynek 18) i zajmowała powierzchnię ok. 40 m².

Lata 1975–1999[edytuj | edytuj kod]

Lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte to głównie czas rozwoju filii i punktów bibliotecznych. Do roku 1974 na terenie gminy działało 7 bibliotek powszechnych w tym 3 punkty biblioteczne. W latach 1975–1988 poza biblioteką centralną działało 8 placówek filialnych. Kolejne lata to nowe filie, zmiany lokali filii istniejących, powiększający się księgozbiór dzięki likwidacjom bibliotek zakładowych.

W roku 1994 biblioteka otrzymała lokal w dawnym Klubie Fabrycznym „Hutnik” przy ul. Narutowicza 10 (obecny budynek Biblioteki Centralnej). Remont pomieszczeń trwał do 1998 roku. W 1995 roku do nowego budynku przeniesiono Dyrekcję, Oddział dla Dzieci i Czytelnię Czasopism. W kolejnym roku Wypożyczalnię dla Dorosłych oraz Dział Gromadzenia i Opracowywania Zbiorów. W roku 1998 przeniesiono do nowego budynku Dział Księgowy oraz Magazyn. Rozpoczęła też działalność Czytelnia Ogólna i oddano do użytku salę wystawową.

W tym samym roku biblioteka zmieniła nazwę na Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini (z Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej w Trzebini) oraz przyjęła za patrona Adama Asnyka.

Struktura organizacyjna[edytuj | edytuj kod]

MBP Trzebinia wypożyczalnia popularno-naukowa
 • Wypożyczalnia popularno-naukowa – gromadzi literaturę popularnonaukową z różnych dziedzin wiedzy, encyklopedie, słowniki, podręczniki akademickie, przewodniki turystyczne, biografie, poradniki.
 • Wypożyczalnia beletrystyczna – została wydzielona z głównego księgozbioru – gromadzi lektury szkolne, literaturę polską i obcą, felietony, serie wydawnicze, literaturę grozy, fantastykę biografie, kryminały oraz literaturę obcojęzyczną.
MBP Trzebinia beletrystyka
 • Czytelnia ogólna – oferuje czytelnikom szeroką ofertę encyklopedii, słowników, albumów oraz wydawnictw informacyjnych i regionalnych, a także bezpłatny dostęp do Internetu, systemu informacji prawnej LEX, pomoc w obsłudze komputera i fachowy dobór literatury do zagadnień i tematów z różnych dziedzin wiedzy.
MBP Trzebinia czytelnia ogólna
 • Czytelnia czasopism – oferuje dostęp do ponad 90 tytułów bieżącej prasy, w tym do czasopism elektronicznych, możliwość wypożyczenia numerów archiwalnych, pomoc w wyszukiwaniu i doborze artykułów prasowych oraz prowadzi elektroniczną kolekcję fotografii i dokumentów z historii Trzebini i regionu (CATL).
MBP Trzebinia czytelnia czasopism
 • Oddział dla dzieci i młodzieży – przeznaczona głównie o obsługi czytelników do 15 roku życia. Udostępnia bajki, lektury oraz książki popularnonaukowe dla dzieci i młodzieży, organizuje różnego rodzaju zajęcia, lekcje biblioteczne, spotkania autorskie, konkursy i zabawy dla najmłodszych.
MBP Trzebinia oddział dla dzieci i młodzieży
 • Mediateka – agenda utworzona w 2011 roku gromadzi wszystkie zbiory specjalne w tym filmy, książki mówione i muzykę na różnych nośnikach ( płyty DVD, płyty CD, płyty analogowe, taśmy magnetofonowe). Oferuje również bezpłatny dostęp do Internetu, możliwość skorzystania z urządzeń ułatwiających pracę z komputerem osobą z dysfunkcjami wzroku (czytaki, nakładki brajlowskie, program powiększająco-udźwiękawiający Lunar Plus) oraz z sali audiowizualnej.
MBP Trzebinia mediateka

Filie biblioteczne[edytuj | edytuj kod]

ul. 1 Maja 97, Trzebinia
ul. Matejki 22, Trzebinia
ul. Krakowska 143, Młoszowa
ul. Topolowa 2, Bolęcin
ul. św. Floriana 2, Psary
 • Filia nr 6 – Lgota
ul. Szkolna 1, Lgota
ul. Szkolna 11, Czyżówka
ul. W. Łokietka 40, Karniowice
os. ZWM 21, Trzebinia
ul. Trzebińska 1, Myślachowice
ul. Brata Alberta 5, Dulowa
ul. Grunwaldzka 97a, Trzebinia
 • Punkt biblioteczny – Krze
ul. Grunwaldzka 53, Trzebinia

Zbiory[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka Centralna dysponuje prawie 77 tys. woluminów z różnych dziedzin wiedzy (stan na koniec 2010 roku). Księgozbiór Biblioteki z filiami to ponad 200 tys. woluminów. Od roku 2005 biblioteka wypożycza zbiory za pomocą systemu bibliotecznego PROLIB umożliwiającego pełną automatyzację zbiorów bibliotecznych.

 • literatura popularno-naukowa – ok. 40 tys.
 • literatura beletrystyczna – ok. 23 tys.
 • literatura dziecięca – ok. 10 tys.
 • zbiory specjalne – ok. 4 tys.

Działalność kulturalno-oświatowa[edytuj | edytuj kod]

Biblioteka jako instytucja kulturalna prowadzi działalność popularyzatorską celem której jest zapoznanie użytkowników ze zbiorami oraz różnorodnością usług bibliotecznych. W 2006 roku w hollu głównym Biblioteki Centralnej została otwarta galeria „PEGAZ”, gdzie swoje prace –rysunkowe, malarskie, rzeźbiarskie, robótki ręczne itp. – mogą prezentować lokalni artyści profesjonalni i amatorzy. Sala audiowizualna, mieszcząca się w mediatece, zaprasza na pokazy bajek i filmów oraz spotkania i prelekcje. W bibliotece prowadzone są:

 • lekcje biblioteczne
 • konkursy ( literackie, tematyczne, plastyczne)
 • wystawy (okolicznościowe, hobbystyczne, promujące książkę czy lokalnych artystów)
 • spotkania autorskie ( z pisarzami dla dzieci i dorosłych)
 • głośne czytanie ( w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom)
 • szkolenia komputerowe (dla dzieci, seniorów)

Cyfrowe Archiwum Tradycji Lokalnej[edytuj | edytuj kod]

Od 2011 roku biblioteka jest częścią sieci Cyfrowych Archiwów Tradycji Lokalnej. Pracownicy biblioteki przeszli specjalistyczne szkolenia prowadzone przez Fundację Ośrodka KARTA, a następnie rozpoczęli gromadzenie i publikowanie w Internecie regionalnych źródeł historycznych – świadectw życia codziennego i niecodziennego. Zaktywizowali mieszkańców wsi, miast i miasteczek do przeszukiwania domowych szuflad i archiwów, zbierania i opisywania fotografii i dokumentów, oraz nagrywania relacji świadków historii. Na stronie trzebinia.archiwa.org publikują zdigitalizowane materiały źródłowe zebrane wśród lokalnej społeczności. Do października 2016 udało się udostępnić na stronie 1585 materiałów i praca ta ciągle jest kontynuowana.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini 1949-1999 Monografia-Informator pod red. Jolanty Piskorz, Trzebinia 1999

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]