Legenda miejska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Miejska legenda)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Legenda miejska (ang. urban legend) – pozornie prawdopodobna informacja rozpowszechniana w mediach, internecie bądź w kręgach towarzyskich, która budzi wielkie emocje u odbiorców, zazwyczaj nieprawdziwa.

Miejska legenda elektryzuje słuchaczy, prowokuje ich do komentarzy i dalszego jej przekazywania, dotyczy bowiem znanych osób i powszechnych zjawisk (coś, co każdemu może się przytrafić). Era Internetu i szybkiej wymiany informacji znacznie przyspieszyła obieg tego rodzaju plotek, obecnych od wieków w grupach społecznych. Miejskie legendy często są przekształceniem wcześniejszych opowieści ludowych - legenda o czarnych wołgach porywających ludzi (dzieci) w epoce PRL przetwarza historyjkę o Żydach porywających dzieci po to, by wyssać/wytoczyć z nich krew i użyć do rytualnej macy, obecnie popularna opowieść o pedofilach/narkomanach porywających małe dzieci w centrach handlowych czy, szerzej, o obcych i demonach porywających dzieci.

Legenda miejska w ujęciu memetyki[edytuj]

Z punktu widzenia memetyki miejska legenda jest przykładem replikującego się memu. Mem czy mempleks miejskiej legendy jest przekazywany kolejnym osobom. Ponieważ tego typu opowieści są niesamowite, ich memy rozchodzą się w sposób epidemiczny. W czasie rozprzestrzeniania się miejskiej legendy powstaje wiele jej zmutowanych form - historyjka powszednieje i traci wiarygodność, a społeczność uodparnia się na wirusa danej miejskiej legendy. Niektóre legendy miejskie w swych zmutowanych formach pojawiają się w danym społeczeństwie cyklicznie, niejednokrotnie wywołując panikę.

Cechy typowej legendy miejskiej[edytuj]

  • anonimowy autor bądź źródło informacji, czasami jednak miejskie legendy przedostają się do mediów[1],
  • opisywane wydarzenie wydaje się być bardzo prawdopodobne[1],
  • opisywane wydarzenie jest w jakiś sposób niesamowite i niepokojące[1],
  • dotyczy spraw trudnych do zlekceważenia, takich jak pożywienie, bezpieczeństwo lub znane w danym społeczeństwie osoby[1],
  • czasami wskazuje na grupę osób, której zależy na ukryciu „prawdy”[1].

Przykłady legend miejskich[edytuj]

 Osobna strona: Kategoria:Miejskie legendy.

Przypisy

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]