Miejski Teatr Miniatura

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miejski Teatr Miniatura
Miejski Teatr Miniatura
Kierownictwo
artystyczne
Romuald Wicza-Pokojski
Data powstania 1952
Lokalizacja POL Gdańsk COA.svg Gdańsk Wrzeszcz, al. Grunwaldzka 16
Strona internetowa teatru

Miejski Teatr Miniatura – jeden z najstarszych teatrów lalkowych w Polsce (jako instytucja powstał w 1952 roku), znajdujący się w gdańskiej dzielnicy Wrzeszcz. Co roku wystawia około 280 spektakli, które ogląda ponad 55 tysięcy widzów. Powstają tu przedstawienia zarówno na podstawie klasyki, jak i współczesnej literatury dziecięcej i młodzieżowej dla widzów już od 1 roku życia. Repertuar teatru dopełniają wydarzenia towarzyszące premierom oraz powstające we współpracy z innymi instytucjami kultury, wydawnictwami i organizacjami pozarządowymi. Są to m.in. warsztaty rodzinne, spotkania otwarte, panele i debaty, kiermasze z książkami, festiwale lub przeglądy.

Historia[edytuj]

Teatr lalek w Gdańsku wywodzi się z Wileńskiego Teatru Marionetek Łątki, był to rodzinny teatr marionetkowy Olgi Dobużyńskiej-Totwenowej oraz jej córek Ewy i Ireny. Pierwsza premiera odbyła się 12 marca 1941 roku w Teatrze Młodego Widza w Wilnie. Był to spektakl Nowe szaty króla według Hansa Christiana Andersena.

Po wojnie Wileński Teatr Łątek przyjechał do Polski, a w 1947 roku znalazły siedzibę w Gdańsku. Wystawił sześć premier. W roku 1951 został upaństwowiony. Rok później usunięto z niego panie Totwen, a Wileński Teatr Marionetkowy Łątki przestał istnieć. Był to również koniec ery marionetek w Gdańsku.

Cafe Stoeckmann, 1899

Gdy powstał Teatr Miejski Miniatura, jego siedzibą stał się budynek dawnej kawiarni, niem.: Cafe Stoeckmann[1]. Pierwszym dyrektorem Teatru Miejskiego został scenograf Ali Bunsch, który był również pomysłodawcą nazwy Miniatura oraz autorem charakterystycznego logotypu teatru.

Przez ponad 60 lat historii teatru w Miniaturze tworzyło wiele postaci polskiego i pomorskiego środowiska artystycznego, m.in. Ali Bunsch (scenograf), Natalia Gołębska (reżyserka, kierownik literacki teatru), Janina Jarzynówna-Sobczak (choreograf), Michał Zarzecki (reżyser, dyrektor artystyczny teatru), Alina i Jerzy Afanasjewowie (twórcy teatralni, autorzy bajek i scenariuszy), Piotr Tomaszuk (reżyser, dyrektor artystyczny teatru), Tadeusz Słobodzianek (dramaturg, kierownik literacki teatru).

Do legendy teatru przeszły takie spektakle, jak: Bo w Mazurze taka dusza (scen. i reż. Natalia Gołębska, lalki: Ali Bunsch), Latający wiatrak (scen. Alina i Jerzy Afanasjew, reż. Michał Zarzecki), Ilja Muromiec (adapt. Natalia Gołębska, reż. Michał Zarzecki, scenogr. Gizela Bachtin-Karłowska), O Zwyrtale Muzykancie, czyli jak się stary góral (scenogr. Adam Kilian), Polowanie na lisa S. Mrożka (reż. Piotr Tomaszuk, scenogr. Mikołaj Malesza), Turlajgroszek (scen. Piotr Tomaszuk, Tadeusz Słobodzianek, reż. Piotr Tomaszuk, scenogr. Mikołaj Malesza).

W latach 1983-1985 budynek teatralny i scena przeszły gruntowną modernizację i rozbudowę (powstało dodatkowe piętro). W roku 1993 teatr został przejęty na własność przez władze samorządowe miasta Gdańska. W roku 1996 Teatr Miniatura skierował także (po raz pierwszy w swej historii) swą propozycję kulturalną do widowni dorosłej.

Infrastruktura teatru obejmuje dwie sale: widowiskową i kameralną. W 2013 roku premierą Poobiednich igraszek Romy Mahieu została zainaugurowana trzecia sala – Sala Prób.

Osoby związane z teatrem[edytuj]

Dyrektorzy[edytuj]

Kierownictwo artystyczne[edytuj]

Inni[edytuj]

Obsada artystyczna sezonu 2011/2012[edytuj]

  • Aktorzy: Jolanta Darewicz,Edyta Janusz – Ehrlich, Agnieszka Grzegorzewska, Hanna Miśkiewicz, Jadwiga Sankowska, Irena Sawicka, Joanna Tomasik-Gierczak, Magdalena – Żulińska, Jakub Ehrlich, Jacek Gierczak, Piotr Kłudka, Jacek Majok, Andrzej Tomasz Żak
  • Kierownik muzyczny: Jerzy Stachurski
  • Kierownik literacki: Bogumiła Pasionek-Szachnowska

Spektakle Teatru Miniatura[edytuj]

  • Asagao, Baltik. Pies na krze[2], Baśń o zaklętym kaczorze, Bądź mi opoką, Calineczka, Camera! Music! Action!, Cicha Noc, Czarnoksiężnik z krainy OZ, Dom pod Kocim Pazurem, Dr Dolittle i Przyjaciele, Dzieci z Bullerbyn, Dzikie Łabędzie, Emil rozrabiaka, Igraszki z bajką, Koziołek Matołek spektakl, Książę i żebrak, Magiczny koncert – obrazki z wystawy, O krasnoludkach i Sierotce Marysi, Oliwer Twist, Pierścień i róża spektakl, Piękna i Bestia, Piotruś Pan, Pippi Langstrump, Podróże Gullivera, Przyjaciel wesołego diabła, Szewczyk Dratewka, Świniopas, Trzewiczki szczęścia, Tymoteusz wśród ptaków, Wakacyjny muzyczny plecak, Złoty klucz (O chłopie co wszystkich zwodził).

Zobacz też[edytuj]

Linki zewnętrzne[edytuj]

Przypisy

  1. Spacer wzdłuż zachodniej pierzei Wielkiej Alei. przewodnicygdanscy.naszemiasto.pl.
  2. Baltic. Pies na krze. [dostęp 2013-01-07]. – prapremiera 16 grudnia 2012