Miejskie Gimnazjum nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Miejskie Gimnazjum nr 2 im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu – kontynuatorka tradycji Szkoły Podstawowej nr 2 w Oświęcimiu, jednej z najstarszych szkół w mieście.

Miejskie Gimnazjum nr 2
im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
Ilustracja
Typ szkoły gimnazjum
Patron szkoły Łukasz Górnicki
Państwo  Polska
Miejscowość Oświęcim
Data założenia 1925
Dyrektor Grażyna Korczyk
Wicedyrektorzy Ewa Kaliciak
Dariusz Wawrzyniak
Adres ul. Olszewskiego 2 a
32-602 Oświęcim
Położenie na mapie Oświęcimia
Mapa lokalizacyjna Oświęcimia
Miejskie Gimnazjum nr 2im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
Miejskie Gimnazjum nr 2
im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
Położenie na mapie województwa małopolskiego
Mapa lokalizacyjna województwa małopolskiego
Miejskie Gimnazjum nr 2im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
Miejskie Gimnazjum nr 2
im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
Położenie na mapie Polski
Mapa lokalizacyjna Polski
Miejskie Gimnazjum nr 2im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
Miejskie Gimnazjum nr 2
im. Łukasza Górnickiego w Oświęcimiu
Ziemia50°01′56,716″N 19°14′02,987″E/50,032421 19,234163
Strona internetowa

Patron[edytuj]

 Osobny artykuł: Łukasz Górnicki.

Łukasz Górnicki (ur. 1527 w Oświęcimiu, zm. 1603 w Lipnikach) – poeta, pisarz polityczny, tłumacz, bibliotekarz i sekretarz królewski Zygmunta Augusta, dworzanin na wielu magnackich dworach. Pochodził z ubogiej mieszczańskiej rodziny, ale dzięki pomocy wuja dworzanina królewskiego Stanisława Kleryka-Gąsiorka, zdobył wykształcenie i rozpoczął służbę dworską od posady sekretarza biskupa krakowskiego Samuela Maciejowskiego. Następnie odbył podróż do Siedmiogrodu, a po powrocie przebywał na dworze biskupa Andrzeja Zebrzydowskiego. W 1552 r. rozpoczął służbę w kancelarii królewskiej. Przez dwa lata (1557–1559) studiował w Padwie. Cieszył się zaufaniem i przychylnością króla Zygmunta Augusta, a potem Stefana Batorego. Łukasz Górnicki należy do najwybitniejszych, obok jego przyjaciela Jana Kochanowskiego, pisarzy epoki romantyzmu. Pisał piękną polszczyzną, nie używał latynizmów, w swoich utworach wypowiadał się precyzyjnie w nienagannym stylu. Do jego najbardziej znanych dzieł należą: Dworzanin polski, Żal po zgonie żony Barbary (tren), Troas (przekład z Seneki), Rzecz o dobrodziejstwach (przekład z Seneki), Rozprawa o grafice w dziele Nowy karakter polski, Dzieje w Koronie polskiej (...) od roku 1538 aż do roku 1572.

Historia szkoły[1][edytuj]

W 1925 r. w Oświęcimiu istniały cztery szkoły powszechne. Rozporządzeniem Kuratorium Okręgu Szkolnego w Krakowie z dnia 30 lipca 1925 roku, wszystkim zreorganizowanym 7-klasowym szkołom nadano patronów. Jedna z nich, Szkoła męska nr 2, istniejąca jako 5-klasowa od 1911 r., otrzymała imię Łukasza Górnickiego. Jej pierwszym kierownikiem do 1948 r. (z przerwą w czasie II wojny) był Józef Skarbek. W kronice szkoły można przeczytać o udziale uczniów i nauczycieli w uroczystościach związanych z wydarzeniami z tamtego okresu, takich jak: odzyskanie niepodległości w listopadzie 1918 r., obchody 125. rocznicy przysięgi Tadeusza Kościuszki w marcu 1919 r., pomyślne zakończenie plebiscytu na Górnym Śląsku w marcu 1921 r., potwierdzenie traktatu ryskiego ustalającego granice wschodnie w marcu 1921 r. Każdego roku począwszy od 19 marca 1921 młodzież świętowała imieniny Józefa Piłsudskiego, a od 1923 r. również imieniny prezydenta Ignacego Mościckiego oraz rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej. W 1927 r. szkoła czynnie uczestniczyła w obchodach 400-lecia urodzin patrona, Łukasza Górnickiego.

W okresie międzywojennym szkoła borykała się z trudnościami lokalowymi. Zajmowała część budynku przy ulicy Chrzanowskiej oraz piętro w wynajmowanej kamienicy przy ulicy Stolarskiej. Po wojnie zajmowała pomieszczenia szkoły nr 1, przy ul. Kościelnej, a część klas przeniesiono do baraków na Osiedle, gdzie nauka odbywała się w systemie dwuzmianowym. Wtedy też zdecydowano przeznaczyć na szkołę rozpoczęty przez Niemców w czasie okupacji, pozostawiony w stanie surowym budynek na Osiedlu. W roku szkolnym 1949/50 odbyły się tam pierwsze lekcje. Do 1961 r była 7-klasową szkołą o 27 oddziałach z 29-osobowym gronem pedagogicznym. W kwietniu 1974 z okazji XXX-lecia PRL zmieniono szkole patrona na Władysława Broniewskiego. W 1980 r. szkoła, działająca już od kilku lat w "Klubie Otwartych Szkół", znalazła się w gronie szkół stowarzyszonych UNESCO. W 1999 r. w ramach reformy systemu oświatowego zdecydowano o utworzeniu zespołu szkół nr 2, w skład którego weszły ostatnie roczniki szkoły podstawowej i pierwsza klasa Miejskiego Gimnazjum nr 2. Na mocy uchwały Rady Miejskiej w Oświęcimiu Szkoła Podstawowa nr 2 im. Władysława Broniewskiego przestała istnieć z dniem 30 czerwca 2001 r. W 2003 r. kontynuator jej tradycji, Miejskie Gimnazjum nr 2, powrócił do imienia pierwszego patrona, Łukasza Górnickiego.

Absolwenci[edytuj]

Szkołę Podstawową nr 2 ukończyło kilka pokoleń oświęcimian, wielu z nich zasiliło kadrę dydaktyczną miejscowych szkół, również na stanowiskach dyrektorów. Wśród absolwentów, którzy mają swoje biogramy w Wikipedii są Zdzisław Połącarz, Roman Zakrzewski[2] i Jerzy Dominik[2].

Szkoła dzisiaj[edytuj]

Szkoła dysponuje dwoma pracowniami komputerowymi z dostępem do Internetu, skomputeryzowaną bibliotekę, trzema salami gimnastycznymi, radiowęzłem, świetlicą i stołówką. W szkole działają koła przedmiotowe: biologiczne, chemiczne, dziennikarskie, fizyczne, geograficzne, historyków, językowe, matematyczne, muzyczne, a także sportowe. Ponadto w Gimnazjum działa teatr szkolny "Bez kurtyny", chór i zespół wokalno-instrumentalny oraz zespół taneczny "Cheeerleaders".

Przypisy

  1. Na podstawie historii szkoły na stronie [1].
  2. a b Na podstawie spisu uczniów klasy 8a, rocznik 1969/70, Archiwum szkoły