Miesięcznik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Okładka miesięcznika Bandera

Miesięcznikczasopismo ukazujące się regularnie raz w miesiącu. Miesięczniki są wydawane dla zdefiniowanej grupy czytelników, na przykład osób zainteresowanych tematyką polityczną, społeczną, regionalną, informatyczną, sportową, branżową. Niektóre miesięczniki wydawane są w formie poradników (z przepisami kulinarnymi, radami na temat pielęgnacji ogrodu i tym podobnymi).

Nazwa miesięcznik utworzona na wzór dziennika pojawiła się w tytułach czasopism na początku XIX w. („Miesięcznik Warszawski” 1818), obok znanego już dawniej (i występującego w ciągu XIX wieku) określenia powstałego pod wpływem niemieckim – pismo miesięczne. W przeciwieństwie do dziennika i tygodnika nazwa ta jest rzadsza jako część składowa tytułu[1].

Najstarszym amerykańskim miesięcznikiem, wydawanym od 1845 roku bez przerwy do dziś, jest popularnonaukowy „Scientific American”.

Miesięczniki w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pod względem sprzedaży za rok 2013 w Polsce w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się miesięczników znalazło się sześć tytułów poradnikowych dla kobiet, trzy poradniki kulinarne, jedno pismo z kategorii luksusowych[2] oraz czasopismo „Top Gear”.

Polska ustawa Prawo prasowe nie zawiera wprost definicji legalnej miesięcznika[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Miesięcznik”, [w:] J. Maślanka (red.), Encyklopedia wiedzy o prasie, Wrocław, Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 1976, s. 146.
  2. „Dobre Rady” liderem sprzedaży wśród miesięczników w 2013 roku (Top 122). wirtualnemedia.pl, 2014-03-31. [dostęp 2014-04-01].
  3. W rozumieniu polskiej ustawy miesięcznik jest czasopismem, które ustawa definiuje jako „druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku” (art. 7 ust. 2 pkt 3, Dz.U. z 2018 r. poz. 1914).