Miesięcznik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Okładka miesięcznika Bandera

Miesięcznikczasopismo ukazujące się regularnie raz w miesiącu. Miesięczniki są wydawane dla zdefiniowanej grupy czytelników, na przykład osób zainteresowanych tematyką polityczną, społeczną, regionalną, informatyczną, sportową, branżową. Niektóre miesięczniki wydawane są w formie poradników (z przepisami kulinarnymi, radami na temat pielęgnacji ogrodu i tym podobnymi).

Najstarszym amerykańskim miesięcznikiem, wydawanym od 1845 roku bez przerwy do dziś, jest popularnonaukowy Scientific American.

Miesięczniki w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Pod względem sprzedaży za rok 2013 w Polsce w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się miesięczników znalazło się sześć tytułów poradnikowych dla kobiet, trzy poradniki kulinarne, jedno pismo z kategorii luksusowych[1] oraz czasopismo Top Gear.

Polska ustawa Prawo prasowe nie zawiera wprost definicji legalnej miesięcznika[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. „Dobre Rady” liderem sprzedaży wśród miesięczników w 2013 roku (Top 122). wirtualnemedia.pl, 2014-03-31. [dostęp 2014-04-01].
  2. W rozumieniu polskiej ustawy miesięcznik jest czasopismem, które ustawa definiuje jako „druk periodyczny ukazujący się nie częściej niż raz w tygodniu, a nie rzadziej niż raz w roku” (art. 7 ust. 2 pkt 3, Dz.U. z 2018 r. poz. 1914).