Mietall Waluś

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mietall Waluś
Imię i nazwisko Roman Czesław Waluś
Data urodzenia 5 stycznia 1978
Instrumenty gitara, gitara basowa
Gatunki rock
Zawód muzyk, gitarzysta
Zespoły
Negatyw, Lenny Valentino, Mietall Waluś Magazine

Mietall Waluś, właśc. Roman Czesław Waluś (ur. 5 stycznia 1978[1]) – pochodzący z Mysłowic polski muzyk rockowy i alternatywny, wokalista oraz gitarzysta aktywny na scenie od wczesnych lat `90. Współzałożyciel takich zespołów jak: Lenny Valentino, Penny Lane, Warsaw Bombs  (z Muńkiem Staszczykiem), twórca zespołu Negatyw i solowego projektu Mietall Waluś Magazine.

Ma na swoim koncie trzy nominacje oraz jedną wygraną nagrodę Fryderyk oraz nominację do Superjedynki na festiwalu w Opolu (z zespołem Negatyw). Od końca lat 90` intensywnie koncertuje – wystąpił m.in. dwa razy na festiwalu Top Trendy w amfiteatrze w Sopocie. Jego dokonania muzyczne docenili także dziennikarze radiowej Trójki, gdzie wystąpił aż 7 razy na scenie  w studio Agnieszki Osieckiej a koncerty zespołów, które tworzy były transmitowane na żywo w całej Polsce. Dwa razy odbył trasę koncertową po Chinach – w 2013 roku z zespołem Negatyw oraz w 2015 z współtworzonym wówczas z Muńkiem Staszczykiem (T.LOVE) zespołem Warsaw Bombs. Koncertował również w Londynie, Manchesterze, Kiszyniowie czy Budapeszcie.

W swoim dorobku artystycznym Mietall Waluś blisko współpracował z czołowymi artystami polskiej sceny rockowej i alternatywnej (m.in. Katarzyna Nosowska, Artur Rojek, Muniek Staszczyk i inni). Obecnie muzyk pracuje nad podwójnym albumem podsumowującym jego 20-letnią artystyczną aktywność. Na wydawnictwo złożą się najlepsze i najważniejsze utwory, które powstały na przestrzeni jego kariery solowej oraz przy okazji grania w zespołach: Negatyw, Penny Lane, Lenny Valetino czy Warsaw Bombs.

Wszystkie składające się na nowy krążek utwory zostały nagrane w całości od nowa. Oprócz nich, na płycie znajdą się dwa utwory premierowe - w tym jeden („Potrzebuje Rewolucji”), który nagrany został w lutym 2017 roku w kultowym Abbey Road w Londynie, w którym nagrywali najwięksi artyści świata od Freddigo Mercurego i Qeeun, The Beatles, Pink Floyd, Rolling Stones czy Emi Winehouse i U2. Za jego produkcję będzie odpowiadałChris Bolster, który nagrywał m.in: Coldplay, Oasis, Ozzy Osbourne, Stereophonics.

Mietall Walluś jest pierwszym rockowym i alternatywnym  artystą  z Polski, który nagrywał w Abbey Road. Jesienią 2017 po raz trzeci artysta poleci promować polską alternatywną kulturę do największych chińskich miast. 

Dyskografia[edytuj]

  • Mietall Waluś – Magazine (2007)

Przypisy