Might and Magic IX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Might and Magic IX
(Might and Magic IX: Writ of Fate)
Producent New World Computing
Wydawca 3DO
Projektant Jon Van Caneghem
Keith Francart
Timothy Lang
Silnik LithTech 1.5: Talon
Aktualna wersja 1.2 (oficjalna)
1.3 (nieoficjalna łatka)
Data wydania Stany Zjednoczone 29 marca 2002
Niemcy 25 kwietnia 2002
Polska 14 czerwca 2002
Gatunek cRPG
Tryby gry Gra jednoosobowa
Język polski
Wymagania sprzętowe
Platforma PC
Nośniki 2 CD
Wymagania

Windows 95, 98, ME, NT, 2000, procesor Pentium II 400 MHz lub lepszy, 64 MB RAM, DirectX 8.0 lub lepszy

Kontrolery mysz, klawiatura

Might and Magic IX (znana także jako Might and Magic IX: Writ of Fate, z ang. Moc i Magia IX: Pismo Przeznaczenia) to komputerowa gra fabularna wyprodukowana przez New World Computing i wydana w 2002 roku przez 3DO. Była pierwszą częścią cyklu Might and Magic wykorzystującą inny silnik graficzny od czasów Might and Magic VI: The Mandate of Heaven. Jako że gra używa silnika graficznego LithTech 1.5, jest również pierwszą grą cyklu wykorzystującą w pełni trójwymiarową grafikę. Fabuła gry osadzona jest kilka lat po zniszczeniu świata z części VI-VIII oraz HoMM i obraca się wokół ataku czarnoksiężnika Tamura Lenga na Chedian.

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

Might and Magic IX umożliwia grę grupą czterech postaci, wybieranych przed rozpoczęciem rozgrywki. Każdy bohater ma sześć atrybutów wyrażonych liczbami: moc, magię, wytrzymałość, celność, szybkość i szczęście. Ilość punktów przypadających na cechę zależy od rasy. Trzy z czterech dostępnych ras mają "silny" atrybut, do którego otrzymują pewną premię, oraz "słaby" atrybut, do którego przyznana jest kara.

Silne i słabe atrybuty ras w MMIX
Rasa Słaby atrybut Silny atrybut
Człowiek brak brak
Elf wytrzymałość celność
Krasnolud magia wytrzymałość
Półork szybkość siła

Oprócz sześciu głównych cech, istnieje kilka innych współczynników, które obliczane są na podstawie różnych wartości. Przykłady to klasa pancerza, łącząca wytrzymałość postaci oraz premię ze zbroi, którą nosi oraz punkty magii, wywodzące się bezpośrednio od współczynnika magii bohatera.

Dodatkowo, każda postać należy do określonej profesji. Na początku gry dostępne są dwie profesje: wojownik oraz adept. W kilku punktach gry możliwy jest awans po wykonaniu odpowiedniego zadania. Każda postać może zostać awansowana dwukrotnie, istnieją także dwie możliwe ścieżki awansu dla obu klas na obu poziomach. Dla przykładu, wojownik może zostać awansowany na krzyżowca bądź najemnika, a krzyżowiec na łowcę bądź paladyna.

Istnieją łącznie dwadzieścia trzy umiejętności (w grze nazywane biegłościami), które mogą poznać postacie gracza. Biegłości rodzielono między sześć kategorii: istnieje sześć biegłości związanych z atakiem, pozwalających na korzystanie z poszczególnych rodzajów broni, trzy biegłości obronne definiujące, jakiego typu opancerzenia może używać bohater, cztery umiejętności magiczne odpowiadające obecnym w grze szkołom magii (ciemność, duch, światło, żywioły), pozwalające postaciom na korzystanie z magii. Pozostałe biegłości, umieszczone w kategorii "inne", pozwalają m.in. na identyfikację i naprawę przedmiotów, rozbrajanie pułapek czy też zwiększają ilość dostępnych punktów życia i magii. Każda biegłość ma cztery poziomy zaawansowania – podstawowy, ekspert, mistrz i arcymistrz. Wybrana przez gracza klasa postaci określa umiejętności, które dana postać może poznać.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]