Migingo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Migingo
Kontynent Afryka
Państwo  Kenia
 Uganda (pomiędzy oboma państwami jest konflikt o przynależność wyspy, większość osób uznaje wyspę za własność Kenii)
Populacja 
• liczba ludności

ok. 400 osób
Położenie na mapie Ugandy
Mapa lokalizacyjna Ugandy
Migingo
Migingo
Ziemia0°52′58″S 33°56′17″E/-0,882778 33,938056

Migingo – skalista wyspa na Jeziorze Wiktorii, jeden z najbardziej zaludnionych obszarów na świecie. Do Migingo rościły sobie prawo Kenia i Uganda (sama wyspa leży 510 m od granicy po stronie kenijskiej). Pomimo małej powierzchni na wyspie znajduje się 15 barów, prowizoryczny kościół, domy publiczne i restauracje. Na samej wyspie znajdują się tylko dwie latryny. Wyspę zamieszkuje 400 osób. Na wyspie nie występuje roślinność.

Migingo do 2009 roku było patrolowane przez 24 żołnierzy kenijskich i 12 ugandyjskich. Obecnie żołnierzy z Ugandy już nie ma. Zostali wycofani po porozumieniu z Kenią w roku 2009. Wzmocniono natomiast ochronę granicy, którą dokładnie oznaczono bojami. Zabieg ten ma chronić wody terytorialne Ugandy przed rybakami z Kenii.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Pierwsi mieszkańcy Migingo pojawili się w latach 60. XX wieku, kiedy to z Wielkiej Brytanii rozpoczęto zarybianie wyspy rybami z Europy. Konflikt rozpoczął się od przejęcia wyspy przez Kenijczyków, którzy osiedlili się kilka godzin przed Ugandyjczykami. Do dwóch rybaków dołączyło 60 członków ze Stowarzyszenia Rybackiego Samo, po tym jak dowiedzieli się, że wody wokół wyspy obfitują w okonia nilowego. Oficjalny konflikt o wyspę rozpoczął się w 2004 roku.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]