Miguel Alemán Valdés

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miguel Alemán Valdés
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia

29 września 1900
Sayula (Veracruz)

Data i miejsce śmierci

14 maja 1983
Meksyk

Prezydent Meksyku
Okres

od 1 grudnia 1946
do 30 listopada 1952

Przynależność polityczna

Partia Rewolucyjno-Instytucjonalna

Poprzednik

Manuel Ávila Camacho

Następca

Adolfo Ruiz Cortines

Odznaczenia
Łańcuch Orderu Orła Azteckiego (Meksyk) Wielki Łańcuch Orderu Quetzala (Gwatemala) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania)

Miguel Alemán Valdés (ur. 29 września 1900 w Sayula w stanie Veracruz, zm. 14 maja 1983 w Meksyku) – prezydent Meksyku w latach 1946-1952.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Alemán był synem wiejskiego sklepikarza. Ukończył prawo na Narodowym Uniwersytecie Autonomicznym w mieście Meksyk. W czasie praktyki prawniczej specjalizował się głównie w sprawach pracowniczych. Później został deputowanym do Senatu ze stanu Veracruz, a w 1936 został gubernatorem tego stanu. W 1940 zrezygnował z tej funkcji, aby wspomóc Manuela Ávilę Camacho w czasie jego kampanii prezydenckiej w partyjnych prawyborach, który w zamian za to mianował go ministrem spraw wewnętrznych. Alemán w 1946 w oficjalnych wyborach prezydenckich z łatwością pokonał kontrkandydata startując z ramienia Partii Rewolucyjno-Instytucjonalnej. W czasie jego rządów doszło do zahamowania reformy rolnej, przy czym kraj wszedł w fazę szybkiego rozwoju przemysłowego. Miguel Alemán Valdés korzystając z pomocy grupy doradców prezydenta Roosevelta, zmodernizował kolej i wybudował sieć autostrad[1]. W czasie jego prezydentury odmłodzono zarząd partii. Mimo oskarżeń o korupcję jego administracja niewątpliwie odniosła duże sukcesy na polu gospodarczym. Od początku lat sześćdziesiątych pełnił funkcję szefa Narodowej Rady Turystycznej, na stanowisku tym pozostał aż do śmierci.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Podróże Marzeń „Meksyk” Biblioteka Gazety Wyborczej ISBN 83-60174-00-8 str. 69-70

[[]]