Mihael Brejc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mihael Brejc
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1947
Belgrad
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna Słoweńska Partia Demokratyczna

Mihael (Miha) Brejc (ur. 15 listopada 1947 w Belgradzie) – słoweński polityk, wykładowca akademicki, były wiceprzewodniczący Zgromadzenia Państwowego, w latach 2004–2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1975 socjologię na Uniwersytecie Lublańskim, magisterium uzyskał w 1985. Doktoryzował się w zakresie nauk o organizacji na Uniwersytecie Mariborskim (wydziale w Kranju)[1]. Był pracownikiem naukowym, dochodząc do stanowiska profesora.

Na początku lat 90. zaangażował się w działalność Związku Socjaldemokratycznego i niepodległościowej koalicji DEMOS. W 1990 został dyrektorem słoweńskiej służby bezpieczeństwa i wywiadu (SOVA). Funkcję tę pełnił do 1993, kiedy to odwołał go premier Janez Drnovšek.

Od 1994 do 1998 był przewodniczącym rady miejskiej w Domžalach. Zajmował też stanowisko dziekana Wyższej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Lublańskiego. W 1995 został wiceprzewodniczącym Słoweńskiej Partii Socjaldemokratycznej, przekształconej później w Słoweńską Partię Demokratyczną (SDS). W 2000 sprawował urząd ministra pracy, rodziny i spraw społecznych w rządzie Andreja Bajuka. W tym samym roku został wybrany do Zgromadzenia Państwowego, obejmując funkcję wiceprzewodniczącego słoweńskiego parlamentu.

Od 2003 pełnił funkcję obserwatora w Parlamencie Europejskim, od maja do lipca 2004 sprawował mandat eurodeputowanego V kadencji w ramach delegacji krajowej. W wyborach w 2004 z listy wyborczej SDS uzyskał mandat posła do PE VI kadencji. W PE przystąpił do grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów, był też wiceprzewodniczącym Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]