Mihael Brejc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mihael Brejc
Miha Brejc.jpg
Data i miejsce urodzenia 15 listopada 1947
Belgrad
Poseł do PE VI kadencji
Okres od 20 lipca 2004
do 13 lipca 2009
Przynależność polityczna Słoweńska Partia Demokratyczna

Mihael (Miha) Brejc (ur. 15 listopada 1947 w Belgradzie) – słoweński polityk, wykładowca akademicki, były wiceprzewodniczący Zgromadzenia Narodowego, w latach 2004–2009 poseł do Parlamentu Europejskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył w 1975 studia socjologiczne na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu Lublańskiego. Na tej samej uczelni uzyskał tytuł zawodowy magistra, a następnie doktorat. Był pracownikiem naukowym, początkowo starszym wykładowcą, następnie objął stanowisko profesora.

Na początku lat 90. zaangażował się w działalność Związku Socjaldemokratycznego i niepodległościowej koalicji DEMOS. W 1990 został dyrektorem słoweńskiej służby bezpieczeństwa i wywiadu, przeprowadzając reorganizację tej służby specjalnej. Funkcję tę zajmował do 1993, kiedy to odwołał go premier Janez Drnovšek.

Od 1994 do 1998 był przewodniczącym rady miejskiej w Domžale. Zajmował też stanowisko dziekana Wyższej Szkoły Administracji Publicznej Uniwersytetu Lublańskiego. W 1995 został wiceprzewodniczącym Słoweńskiej Partii Socjaldemokratycznej, przekształconej później w Słoweńską Partię Demokratyczną (SDS). W 2000 sprawował urząd ministra pracy, rodziny i spraw społecznych w rządzie Andreja Bajuka. W tym samym roku został wybrany w skład Zgromadzenia Narodowego, obejmując funkcję wiceprzewodniczącego słoweńskiego parlamentu.

Od 2003 pełnił funkcję obserwatora w Parlamencie Europejskim, od maja do lipca 2004 sprawował mandat eurodeputowanego V kadencji w ramach delegacji krajowej. W wyborach w 2004 z listy wyborczej SDS uzyskał mandat posła do PE VI kadencji. W PE przystąpił do grupy Europejskiej Partii Ludowej i Europejskich Demokratów, był też wiceprzewodniczącym Podkomisji Bezpieczeństwa i Obrony.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]