Mihal Stefa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mihal Stefa
Data i miejsce urodzenia 1902
Korcza, Albania
Data i miejsce śmierci 16 lipca 1980
Tirana, Albania
Zawód aktor
reżyser
Lata aktywności od 1922
Zespół artystyczny
Teatr Ludowy

Mihal Stefa (ur. 1902 w Korczy – zm. 16 lipca 1980 w Tiranie[1]) – albański aktor i reżyser.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Pochodził z ubogiej rodziny, w wieku kilkunastu lat rozpoczął pracę najpierw w zakładzie krawieckim, a następnie w zakładach tytoniowych[1]. Karierę aktorską rozpoczął w bardzo młodym wieku w zespole amatorskim, prowadzonym przez stowarzyszenie Vatra. Zadebiutował w 1922 r. w dramacie Foqiona PostoliegoObowiązek matki (alb. Detyra e nenes). W 1929 przeniósł się wraz z rodziną z Korczy do Tirany i rozpoczął pracę w miejscowej drukarni. Na scenę powrócił w 1932 r., nawiązując kontakt z grupą amatorską, kierowaną przez Mihala Popiego. Tam też uczestniczył w kursach sztuki aktorskiej i występował w przerwach między seansami filmowymi w kinie Gloria. W 1944, po wyzwoleniu kraju spod okupacji M.Stefa przyłączył się do grupy organizującej Teatr Ludowy w Tiranie (alb. Teatri Popullor). Na tej scenie zadebiutował rolą Panika w dramacie Topaz Marcela Pagnola[1]. W Teatrze Ludowym – późniejszym Teatrze Narodowym reżyserował i występował na scenie przez ponad 20 lat, miał na koncie ponad 45 ról.

Na dużym ekranie zadebiutował w filmie Skanderbeg w 1953 rolą Gjergji Arianitiego. Zagrał 12 niewielkich ról filmowych. Został wyróżniony tytułem Zasłużonego Artysty (Artist i Merituar)[1].

Role filmowe[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d Josif Papagjoni: Enciklopedi. Teatri & Kinematografia Shqiptare. Tirana: Toena, 2009. ISBN 978-99943-1-456-0. (alb.)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]