Mikałaj Dyleuski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikałaj Dyleuski
Мікалай Дылеўскі
Pełne imię i nazwisko Mikałaj Iosifawicz Dyleuski
Deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji
Okres od 9 stycznia 1996
do 9 stycznia 2000
Przynależność polityczna Partia Agrarna
Następca wybory nie odbyły się

Mikałaj Iosifawicz Dyleuski (biał. Мікалай Іосіфавіч Дылеўскі[a], ros. Николай Иосифович Дылевский, Nikołaj Iosifowicz Dylewski) – białoruski kołchoźnik i polityk, deputowany do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1995 roku mieszkał we wsi Hołowacze w rejonie kleckim. Pełnił funkcję przewodniczącego kołchozu „Sciah Sawietau” (pol. Flaga Sowietów) w rejonie kleckim, był członkiem Partii Agrarnej. W pierwszej turze uzupełniających wyborów parlamentarnych 29 listopada 1995 roku został wybrany na deputowanego do Rady Najwyższej Republiki Białorusi XIII kadencji z Kleckiego Okręgu Wyborczego Nr 189. 5 grudnia 1995 roku został zarejestrowany przez centralną komisję wyborczą[1], a 9 stycznia 1996 roku zaprzysiężony na deputowanego[2]. Od 23 stycznia pełnił w Radzie Najwyższej funkcję członka Stałej Komisji ds. Polityki Ekonomicznej i Reform[3]. 27 listopada 1996 roku, po dokonanej przez prezydenta Alaksandra Łukaszenkę kontrowersyjnej i częściowo nieuznanej międzynarodowo zmianie konstytucji, nie wszedł w skład utworzonej przez niego Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi I kadencji. Zgodnie z Konstytucją Białorusi z 1994 roku jego mandat deputowanego do Rady Najwyższej zakończył się 9 stycznia 2000 roku; kolejne wybory do tego organu jednak nigdy się nie odbyły.

Uwagi[edytuj | edytuj kod]

  1. Zapis według oficjalnego wariantu języka białoruskiego. Alternatywna forma zapisu, według tzw. wariantu klasycznego (taraszkiewicy): Мікалай Ёсіфавіч Дылеўскі (czyt. Mikałaj Josifawicz Dyleuski).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]