Mika Brzezinski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mika Brzezinski
Ilustracja
Mika Brzezinski (2011)
Pełne imię i nazwisko Mika Emilie Leonia Brzezinski
Data i miejsce urodzenia 2 maja 1967
Nowy Jork
Zawód, zajęcie dziennikarz

Mika Emilie Leonia Brzezinski (ur. 2 maja 1967 w Nowym Jorku) – amerykańska dziennikarka i prezenterka telewizyjna polskiego pochodzenia. Pracowała dla stacji telewizyjnych CBS, NBC News[1]. Od 9 maja 2007 roku prowadzi na MSNBC w dni powszednie, wspólnie z Charlesem Josephem Scarboroughem, poranny talk-showMorning Joe[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Córka Zbigniewa Brzezińskiego. Towarzyszyła ojcu podczas szczytu pokojowego w Camp David[1]. W 1990 roku rozpoczęła pracę jako asystentka w telewizji ABC. Przez kolejne lata zabiegała o pracę w którejś z ogólnokrajowych stacji telewizyjnych[3], aż zdobyła posadę w Columbia Broadcasting System. Zajmowała się tam prezentowaniem wiadomości między pierwszą w nocy i piątą rano. W 2001 roku odeszła z pracy, ale stacja wkrótce zaproponowała jej lepszą posadę w porach dziennych. Przyjęła ją na początku września[1], na kilka dni przed atakiem na World Trade Center[3].

Brzezinski uderzenie pierwszego samolotu w wieżowiec zobaczyła z biurowca telewizji. Była pierwszą dziennikarką[1] i jedną z dwóch reporterek relacjonujących na żywo wydarzenia na Manhattanie[3]. Została na miejscu także po zawaleniu się drugiej wieży[1]. Kolejne pięć lat pracowała jako reporterka i prezenterka, ale po zatrudnieniu w stacji Katie Couric została zwolniona w ramach oszczędności niezbędnych do pokrycia wysokich zarobków nowej prowadzącej. Straciwszy z dnia na dzień pracę, zaczęła szukać nowego zatrudnienia i po kilkunastu próbach została freelancerką w MSNBC. W 2007 roku Brzezinski została współprowadzącą „Morning Joe”, programu Joe Scarborougha[3].

Dużą popularność zyskała 26 czerwca 2007, gdy na wizji dwukrotnie odmówiła wydawcy podania informacji o wyjściu Paris Hilton z więzienia. Za pierwszym razem kartkę podarła, drugą usiłowała podpalić zapalniczką, a ostatecznie zniszczyła ją w niszczarce. Dzięki temu wydarzeniu zyskała dużą sympatię widzów, którzy docenili jej sprzeciw wobec infantylizacji mediów informacyjnych. Od tego czasu nie jest już przedstawiana jako „córka Zbigniewa Brzezińskiego”, natomiast jej ojciec często był określany jako „ojciec Miki Brzezinski”[1].

Jest autorką książki Znaj swoją wartość poświęconej braku równouprawnienia ekonomicznego płci. W 2013 roku wydała książkę Obsessed: America’s Food Addiction and My Own opisującą jej 30-letnie zmagania z wagą[3]. Zagrała samą siebie w filmie Jak ona to robi.

Była żona dziennikarza Jamesa Patricka Hoffera (1993–2016), matka dwóch córek[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c d e f K. Kolenda-Zaleska: Mika Brzezinski: Blondynka z misją. styl.pl. [dostęp 2013-12-01].
  2. Liesl Schillinger: Joe and Mika, the Odd Couple of Morning TV (ang.). nytimes.com, 7 maja 2010. [dostęp 2011-01-23].
  3. a b c d e f Aleksandra Kisiel, Damian Gajda: Mika Brzeziński: kobieta wartościowa (pol.). Onet, 2014-01-20. [dostęp 2014-01-21].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]