Mike Nichols

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mike Nichols
Ilustracja
Elaine May i Mike Nichols, ok. 1960
Prawdziwe imię i nazwisko Michael Igor Peschowsky
Data i miejsce urodzenia 6 listopada 1931
Berlin
Data i miejsce śmierci 19 listopada 2014
Nowy Jork
Zawód reżyser
producent filmowy
Lata aktywności od 1966

Mike Nichols, właśc. Michael Igor Peschowsky (ur. 6 listopada 1931 w Berlinie, zm. 19 listopada 2014 w Nowym Jorku) – amerykański reżyser i producent filmowy pochodzenia żydowsko-niemieckiego. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Urodzony w rodzinie żydowskiej, wyemigrował wraz z rodzicami do Stanów Zjednoczonych tuż przed wybuchem II wojny światowej. Studiował na Uniwersytecie w Chicago, gdzie poznał Elaine May, wspólnie z którą stworzył duet komediowy. Występy z autorskim programem na Broadwayu przyniosły im w 1961 roku nagrodę Grammy za najlepsze przedstawienie komediowe, zaś w 1963 roku Nichols otrzymał Nagrodę Tony za swój reżyserski debiut, jakim była komedia Neila Simona Barefoot in the Park. Debiut Nicholsa w przemyśle filmowym – reżyseria adaptacji sztuki Edwarda Albee'go Kto się boi Virginii Woolf? z Elizabeth Taylor i Richardem Burtonem w rolach głównych – zaowocował nominacją do Oscara. Również kolejny film Nicholsa Absolwent (z Dustinem Hoffmanem w roli głównej) okazał się być sukcesem uwieńczonym statuetką Oscara i Złotym Globem. Następne produkcje autorstwa Nicholsa, takie jak: Silkwood, Pracująca dziewczyna, Żart, przyniosły mu praktycznie wszystkie możliwe nagrody przyznawane w branży filmowej i uczyniły jedną z bardziej wpływowych osób w tym środowisku. Nichols pracował zarówno w teatrze, jak i w filmie.

Był trzykrotnie rozwiedziony, począwszy od 1988 roku żonaty z dziennikarką Diane Sawyer, miał trójkę dzieci z poprzednich małżeństw.

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]