Mikołaj Błociszewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
herb Ostoja

Mikołaj Błociszewski, Mikołaj z Błociszewa herbu Ostoja (zm. 1419) – nadworny rycerz i poseł Władysława Jagiełły do rokowań z Krzyżakami, kasztelan sanocki (14011415), sędzia ziemski poznański (1415–1419).

Urodził się w jednej z rodowych osad, do których zaliczały się m.in. Brodnica, Błociszewo i Rąbiń w powiecie śremskim. Był synem Świętomira Błociszewskiego z Błociszewa i Agnieszki (?). Poślubił Dorotę Jeżewską, córkę Dominika Jeżewskiego.

Wspólnie z bratem Janem Błociszewskim był początkowo właścicielem Błociszewa, Brodnicy i Grabianowa, następnie za zezwoleniem Wojciecha Jastrzębca, biskupa poznańskiego wzniósł kościół parafialny w Błociszewie w 1408 r. Mikołaj choć używał nazwiska Błociszewski, nie dostał w podziale majątkowym Błociszewa, gdzie osiadł jego starszy brat Jan. Ich siostrą prawdopodobnie była Formosa z Rąbinia, która na przełomie XIV i XV w. prowadziła z Mikołajem proces o wypłatę wiana. Proces ten nie był jedynym w życiu Mikołaja mającego tytuły: kasztelana santockiego (lub sanockiego, jak określa Kacper Niesiecki), sędziego poznańskiego i wielmożego wielkopolskiego.

Przed sądem kościańskim występował w sprawie o podpalenie, wniesionej przez Jana i Pakosza Zolińskich, a także o wieś Roszkowo z braćmi Piotrem i Jakubem z Górki.

Mikołaj Błociszewski zmarł w 1419 roku.

Zobacz też[edytuj]

Bibliografia[edytuj]

  • Kasper Niesiecki, Herbarz polski Kaspra Niesieckiego S.J. s. 307
  • Błociszewscy

Literatura dodatkowa[edytuj]


Poprzednik
Jakub Szumka Stadnicki
(do 1331)
POL Sanok COA.svg kasztelan sanocki
14011415
POL Sanok COA.svg Następca
Piotr Smolicki
(1436 do 1438 lub 1442)