Mikołaj Janusz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikołaj Janusz
Ilustracja
Mikołaj „Jaok” Janusz (2017)
Data i miejsce urodzenia 20 lipca 1982
Warszawa
Zawód, zajęcie reporter, dziennikarz, copywriter, muzyk, producent, osobowość internetowa
Miejsce zamieszkania Warszawa
Strona internetowa

Mikołaj Andrzej Janusz, pseud. Jaok (ur. 20 lipca 1982 w Warszawie) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, felietonista, performer oraz osobowość internetowa. Współtwórca i reporter grupy performersko-reporterskiej Pyta.pl założonego w 2005, założyciel i lider zespołu muzycznego Pytong (oryg. Krwiokał).

Początkowo przygotowywał również sondy uliczne dla Tele5, w latach 2012–2013 prowadził cotygodniowy program PTOK w radiu TOK FM, potem współpracował z rbl.tv, a w latach 2014–2015 był prowadzącym cotygodniowy program Pyta nie na śniadanie w Rock Radiu. Równolegle dla tej samej stacji radiowej w latach 2014–2015 przygotowywał prowokacje telefoniczne do codziennego programu Książę i żebrak. Potem przez kilka miesięcy współprowadził poranny program Dobry, zły i brzydki w Antyradiu. W latach 2016-2018 na antenie Superstacji prowadził na żywo program satyryczno-publicystyczny Pytowy Janusz[1]. W latach 2018-2019 współprowadzący i reporter emitowanego na antenie TVP Info programu satyryczno-publicystycznego „W tyle wizji[2].

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Wczesne lata[edytuj | edytuj kod]

W 2004 ukończył studia na kierunku: administracja publiczna w Prywatnej Wyższej Szkole Biznesu i Administracji w Warszawie[potrzebny przypis]. Zanim zyskał pierwszy rozgłos w mediach, pracował w rodzinnej firmie budującej stoiska targowe[3].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Początki[edytuj | edytuj kod]

W 1994 zadebiutował przed kamerą, pracując w programie Szkoleś emitowanym na stacji WOT[4][5].

2005-2014: Grupa twórcza Pyta.pl[edytuj | edytuj kod]

W 2005 wraz z Piotrem „Kozą” Kozerskim utworzył wideoblog Pyta.pl, polegający na prowadzeniu relacji z wydarzeń publicznych, mających najczęściej charakter polityczny i zadawaniu kontrowersyjnych pytań ich uczestnikom[4][6][7]. Rok później wraz z zespołem zaczął publikować odcinki programu na nowo powstałym kanale w serwisie YouTube[8]. Ze względu na to, że najczęściej to on prowadził relacje, występując przed kamerą, wideoblog od samego początku jest kojarzony w głównej mierze z Jaokiem[9]. Rozgłos Pyta.pl zyskała we wrześniu 2006, kiedy na jednym z wieców przeciw Romanowi Giertychowi publicystka Kazimiera Szczuka uderzyła Kozerskiego[10]. Innymi popularniejszymi nagraniami były m.in. Pyta i IV Kongres Kobiet (reporterzy zadawali prowokacyjne i seksistowskie pytania uczestniczkom)[11] czy Sztuczna rumuńska pyta (autorzy nagrywali przechodniów zostawiających pieniądze szmacianej kukle romskiej żebraczki)[12].

W latach 2009–2010 Mikołaj Janusz, wraz z grupą twórczą Pyta.pl, przygotowywał także sondy uliczne w ramach cyklu nagrań Witam Pytam dla Tele5, w latach 2012–2013 prowadził cotygodniowy program PTOK w radiu TOK FM, potem współpracował z rbl.tv[13][14]. W 2013 nagrywał z zespołem filmiki komentujące bieżące wydarzenia w ramach programu rozrywkowego Dzięki Bogu już weekend w TVP2[14][15].

W 2013 założył zespół Krwiokał, określany jako „kapela reprezentacyjna grupy Pyta.pl” i występujący m.in. na Festiwalu Twórczości Żenującej „Zacieralia”[16]. Przyjął w nim rolę wokalisty, grając również na gitarze rytmicznej[17].

2014–2015: Prowokacje telefoniczne dla audycji Książę i żebrak[edytuj | edytuj kod]

W latach 2014–2015 przygotowywał prowokacje telefoniczne do codziennego programu Książę i żebrak w Rock Radiu, który prowadzili: Kuba Wojewódzki, Mikołaj Lizut i Piotr Kędzierski[13]. W pierwszym z głośniejszych nagrań udawał pedofila Mariusza Trynkiewicza, wprowadzając w błąd redakcję „Super Expressu”, która zaproponowała mu wydanie pamiętników[3]. W kłopotliwej sytuacji znalazł się również Jerzy Zelnik. Podającemu się fałszywie Jaokowi za działacza PiS rozmówca miał wymienić nazwiska osób, które sprzeciwiają się partii i prezydentowi Andrzejowi Dudzie[18], a także przyznać się do współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa[19]. Całą sytuację skrytykowała m.in. „Gazeta Wyborcza”, powołując się na podeszły wiek Zelnika, który „nie słyszy dokładnie, co «Jaok» Janusz do niego bełkocze”[20]. Z kolei sam aktor przekonywał, że publikacja w radiu została zmanipulowana[18]. Rock Radio oznajmiło, że rozmowa została wyemitowana bez montażu zmieniającego jego wymowę[21], natomiast Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich skrytykowało autorów audycji m.in. za próbę skłócenia Zelnika ze środowiskiem aktorskim i wpłynięcia na wyniki wyborów parlamentarnych[22].

Mikołaj Janusz zwiódł także Krystynę Pawłowicz, proponując posłom szkolenie wojskowe. Parlamentarzystka przygotowała listę polityków i państwowych urzędników, którzy wraz z nią byli gotowi poddać się kursowi[19]. Sprawę omawiano na komisji sejmowej, odniósł się do niej również marszałek Sejmu Radosław Sikorski[3]. Z kolei najczęstszą ofiarą dowcipów był Stefan Niesiołowski[19].

Równolegle w Rock Radiu w latach 2014–2015 Jaok z grupą twórczą Pyty był prowadzącym cotygodniową audycję Pyta nie na śniadanie[13], która zdaniem serwisu NaTemat.pl „ściągała miłośników dość ekstremalnego poczucia humoru, jak i ostrej muzyki”[23]. Również w 2014 r. z Pytą wyprodukował pełnometrażowy film Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości[24]. Przy produkcji był reżyserem i scenarzystą[25].

Od 2016: Rozpad zespołu Pyty, Pytowy Janusz[edytuj | edytuj kod]

W marcu i kwietniu 2016, wspólnie z Mariuszem Smolarkiem (redaktorem naczelnym) i Michałem Migałą, prowadził poranny program Dobry, zły i brzydki w Antyradiu. Pod koniec kwietnia rozwiązano współpracę. Według relacji Janusza jednym z przekazanych mu powodów rozwiązania umowy o pracę było niewykonywanie poleceń redaktora naczelnego. W czasie trwania audycji miał prosić go o pisanie na kartce kwestii, które powinny w danej chwili paść na antenie. Odczytywać je miał później Smolarek[19].

W połowie 2016 doszło do konfliktu pomiędzy Jaokiem a pozostałymi twórcami Pyta.pl, Piotrem „Kozą” Kozerskim i Grzegorzem Zacharjasiewiczem. Obie strony swoje stanowisko przedstawiały publicznie za pośrednictwem Facebooka i YouTube’a[26]. Janusz skrytykował niektóre produkcje, m.in. za obrażanie rozmówców i poniżanie osób uzależnionych od alkoholu, z kolei jego oponenci zarzucili mu nieprawidłowości przy dzieleniu pieniędzy z reklam. 2 lipca 2016 Janusz poinformował o rozstaniu się z grupą Pyty[27][28]. Dzień później zdecydował się kontynuować formułę programu, zakładając nowy kanał na YouTube pod nazwą: Pyta.pl (wcześniejszy był pod nazwą: Pytadotpl, gdyż wtedy nazwy z kropką były niedozwolone). Uzupełnił go odcinkami, do których posiadał prawa autorskie[29][30].

W dniach 8-9 lipca prowadził „Festiwal Naturalnie Mazury Music & More Węgorzewo 2016”[14][31]. Od 4 sierpnia prowadził autorski program telewizyjny z gatunku talk-show Pytowy Janusz na antenie Superstacji. Jako tytułowy prowadzący wraz z gościem komentował bieżące wydarzenia, które są subiektywnie ważne, jednak często przemilczane przez media głównego nurtu w Polsce. Przedstawiał również własne materiały, stanowiące komentarz do omawianych zdarzeń, prezentując inny punkt widzenia na informacje, którymi żyją Polacy[32][33]. Pierwszym gościem Mikołaja Janusza był Piotr Gadzinowski[34], a drugim – Janusz Korwin-Mikke, któremu prowadzący zaprezentował zdjęcia z wizerunkiem kilku pań z jego partii, prosząc o podanie ich personaliów (quiz na pamięć). W programie wystąpili również m.in. Michał Wiśniewski, Jerzy Urban, Miriam Shaded czy Robert Burneika[35]. Po wyemitowaniu 150 odcinków Mikołaj Janusz zakończył współpracę z Superstacją[1].

26 października wydał książkę pt. Pyta.pl polowanie na frajerów, ukazującą się nakładem Wydawnictwa Czerwone i Czarne. Opisał w niej m.in. kulisy przygotowywania telefonicznych prowokacji[36]. Na potrzeby wydania książki zawiesił współpracę z czasopismem „CKM[5], dla którego przeprowadzał wywiady z osobami związanymi z polityką, ale i z muzyką (Paweł Kukiz[37], Titus[38])[5].

W 2016 zajmował się również produkcją i pisał scenariusze do programu Teleranek na antenie TVP ABC[14]. W 2017 wyreżyserował dla zespołu Nocny Kochanek teledysk „Zdrajcy metalu”, który został nominowany do nagrody Misie w kategorii „Rozbawiło”[39]. W tym samym roku na potrzeby wideobloga Pyta.pl uruchomił portal: pyta.tv[14]. Od 14 marca prowadzi również program U Jaoka w portalu Interia.pl; jego pierwszy gościem był Tomasz Knapik[40].

Od 4 grudnia 2018 był reporterem i współprowadzącym program „W tyle wizji” na antenie TVP Info[2]. Jako dziennikarzowi TVP zdarzało mu się używać obraźliwych komentarzy wobec środowisk LGBT na Marszu Suwerenności, a także wyrywać tęczową flagę, czy szarpać demonstranta podczas manifestacji. Sam dziennikarz odnosząc się do swoich zachowań stwierdził, że były one odpowiedzią na kierowaną wobec niego agresję i obrażanie m.in. jego matki. 7 maja 2019 po opublikowaniu w internecie tychże nagrań złożył swoją legitymację prasową, kończąc współpracę z Telewizją Polską[41][42].

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

W 2007 tygodnik Wprost wymienił Jaoka wraz zespołem Pyta.pl na liście pięciu potencjalnych gwiazd polskiego Internetu[43]. Radio Medium Publiczne oceniło jego program jako „kawał historii polskiego internetu, a nawet dziennikarstwa”[9]. W 2012 r. portal Gazeta.pl określiła Janusza wraz z Piotrem „Kozą” Kozerskim i Rafałem Gradem najlepszymi prowokatorami w Polsce, którzy „na co dzień lubią doprowadzać do szewskiej pasji zarówno tych, którzy bronią TV Trwam, jak i tych, którzy walczą o prawo gejów do adopcji[6], a miesięcznik CKM opisał ich jako autorów „kultowego internetowego serwisu wideo”[44].

W 2017 portal Interia.pl scharakteryzował Jaoka jako dziennikarza, który „znany jest z tego, że nie unika trudnych pytań i kontrowersyjnych tematów”[40].

Nagrody i wyróżnienia[edytuj | edytuj kod]

 • Nagroda „Niegrzeczni 2015” dla audycji Książę i żebrak[45]
 • Osobowość radiowa w plebiscycie „Niegrzeczni 2016”[46]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. a b Mikołaj „Jaok” Janusz on Twitter, „Twitter” [dostęp 2018-07-16] (pol.).
 2. a b Mikołaj Janusz reporterem „W tyle wizji” w TVP Info [dostęp 2018-12-04] (pol.).
 3. a b c Elżbieta Rutkowska. Wkrętacz. „Press”. s. 11. ISSN 771425 981502 9 771425 981502. 
 4. a b Monty Pyta.pl (pol.). ckm.pl. [dostęp 2017-08-10].
 5. a b c Jaok z pyta.pl (pol.). patronite.pl. [dostęp 2017-09-23].
 6. a b Jak dostać w ryj od Kazimiery Szczuki? Przepis zapodaje pyta.pl [WYWIAD] (pol.). Gazeta.pl. [dostęp 2017-08-22].
 7. ROZŁAM W ZESPOLE PYTA.PL. POSZŁO O PIENIĄDZE? (pol.). influencer.pl. [dostęp 2017-08-10].
 8. pytadotpl (pol.). apynews.pl. [dostęp 2017-08-22].
 9. a b Jaok przepytany: zapowiada wydanie książki i wyjawia, co dalej z Pyta.pl (pol.). mediumpubliczne.pl. [dostęp 2017-08-13].
 10. Szczuka dała się sprowokować (pol.). zw.com.pl. [dostęp 2017-08-12].
 11. Żartownisie zadarli z feministkami na kongresie kobiet (pol.). dziennik.pl. [dostęp 2017-09-08].
 12. Dajemy pieniądze nawet kukłom (pol.). tvp.info. [dostęp 2017-08-22].
 13. a b c Pyta.pl rozstała się z Mikołajem „Jaokiem” Januszem, spór o obrażanie rozmówców, klipy z alkoholikami i pieniądze z reklam (wideo). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-08-12].
 14. a b c d e Czym się zajmuję?. mikolajjanusz.pl. [dostęp 2017-08-17].
 15. Kabaretowy piątek na żywo w Dwójce! (pol.). tvp.pl. [dostęp 2017-08-14].
 16. Zacier: Ta żenada* trwa od wieków. Zawsze śmieszne były dowcipy o pierdzeniu i gołej du**e. gazeta.pl. [dostęp 2017-09-02].
 17. PO CHUJU FEST 21.10 – Coco Bongo & Krwiokał \Wwa, Klub Offside. kiwiportal.pl. [dostęp 2017-08-17].
 18. a b Jerzy Zelnik nie pamięta wypowiedzi o Barcisiu. „Jaka czarna lista? Kłamią od początku do końca” (pol.). natemat.pl. [dostęp 2017-09-08].
 19. a b c d Wkręcił Zelnika, Niesiołowskiego i Pawłowicz – Mikołaj Jaok Janusz z pyta.pl o „polowaniu na frajerów” (pol.). dziennik.pl. [dostęp 2017-09-08].
 20. Przeprosić Zelnika (pol.). wyborcza.pl. [dostęp 2017-09-08].
 21. Rock Radio odpiera oskarżenia Jerzego Zelnika o „ubecką prowokację” i publikuje całą rozmowę z nim (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-09-24].
 22. SDP krytykuje Wojewódzkiego i Kędzierskiego: manipulacja rozmową z Zelnikiem zaprzeczeniem dziennikarstwa (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-09-24].
 23. Jaok z Pyta.pl zwolniony bo naśmiewał się z Adama Michnika? (pol.). natemat.pl. [dostęp 2017-09-25].
 24. „Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości”: film z Michałem Figurskim. onet.pl. [dostęp 2017-09-24].
 25. Komisarz Puk i Brojlery Nieuprzejmości. filmweb.pl. [dostęp 2017-08-12].
 26. Ciąg dalszy konfliktu w pyta.pl. Jaok publikuje nagranie bójki z udziałem Kozy [WIDEO] (pol.). wmeritum.pl. [dostęp 2017-09-25].
 27. Pyta.pl rozstała się z Mikołajem „Jaokiem” Januszem, spór o obrażanie rozmówców, klipy z alkoholikami i pieniądze z reklam (wideo) (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-09-25].
 28. Pożeganie (pol.). YouTube. [dostęp 2017-09-25].
 29. Jaok przepytany: zapowiada wydanie książki i wyjawia, co dalej z Pyta.pl (pol.). mediumpubliczne.pl. [dostęp 2017-08-12].
 30. Pyta.pl – Informacje (pol.). youtube.com. [dostęp 2017-08-12].
 31. 8-9 lipca Festiwal Naturalnie Mazury Music & More Węgorzewo 2016. wegorzewo.pl. [dostęp 2017-09-08].
 32. Pytowy Janusz (pol.). superstacja.tv. [dostęp 2017-09-02].
 33. „Pytowy Janusz” – Mikołaj „Jaok” Janusz z autorskim programem w Superstacji (pol.). wirtualnemedia.pl. [dostęp 2017-09-02].
 34. „Pytowy Janusz” – Pierwszy odcinek (pol.). gorzow.com. [dostęp 2017-09-02].
 35. Tag Archiwum dla: pytowy janusz (pol.). itvpolska.pl. [dostęp 2017-09-02].
 36. Pyta.pl polowanie na frajerów. lubimyczytac.pl. [dostęp 2017-08-13].
 37. Polityczny punk (pol.). ckm.pl. [dostęp 2017-09-25].
 38. 124 decybele (pol.). ckm.pl. [dostęp 2017-09-25].
 39. Oto nowa polska nagroda kulturalna – MISIE. Poznajcie nominacje. naekranie.pl. [dostęp 2017-08-17].
 40. a b Publicystyka, uroda, nauka, e-sport, fitness – Interia prezentuje nowe programy wideo (pol.). interia.pl. [dostęp 2017-09-08].
 41. Mikołaj „Jaok” Janusz odchodzi z TVP Info. „Nie zgadzam się na: obmacywanie, agresję, obrażanie mojej matki”, www.wirtualnemedia.pl [dostęp 2019-05-08] (pol.).
 42. Jaok rzucił legitymacją TVP. To efekt tego, co zrobił na demonstracji "Tęcza nie obraża", naTemat.pl [dostęp 2019-05-08] (pol.).
 43. Ści@gane;) (pol.). wprost.pl. [dostęp 2017-08-22].
 44. Pyta(NIE) na śniadanie (pol.). ckm.pl. [dostęp 2017-08-12].
 45. Gala Niegrzeczni 2015. naszemiasto.pl. [dostęp 2017-09-25].
 46. Mikołaj „Jaok” Janusz. linkedin.com. [dostęp 2017-09-25].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]