Mikołaj Trzaska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mikołaj Trzaska
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 7 kwietnia 1966
Gdańsk
Instrument saksofon altowy, klarnet
Gatunek jazz, yass, muzyka improwizacyjna, muzyka filmowa
Wytwórnia płytowa Kilogram Records
Powiązania Miłość, Łoskot, Shofar
Strona internetowa

Mikołaj Trzaska (ur. 7 kwietnia 1966 w Gdańsku) – polski muzyk. Kompozytor, saksofonista, klarnecista i lider bądź współlider zespołów Miłość, Łoskot, The Users, NRD, Gdańskie Słoniki, Masło i wielu innych. Jest autorem muzyki do spektakli teatralnych oraz filmów dokumentalnych i fabularnych. Razem z żoną Aleksandrą Trzaską prowadzi wydawnictwo Kilogram Records.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Studiował pod koniec lat 80. malarstwo na gdańskiej ASP. Jednocześnie, zafascynowany muzyką Johna Coltrane’a i Ornette’a Colemana, zaczął samodzielnie uczyć się gry na saksofonie. W 1991 rzucił studia.

Był członkiem założycielem znanej grupy Miłość, która jest uznawana za jeden z najważniejszych zespołów na ówczesnej scenie yassowej. Nagrał z Miłością pięć albumów, w tym dwa wspólnie z Lesterem Bowiem. W 1993 roku Trzaska założył własny zespół Łoskot, a w 1995 nagrał pierwszą płytę solową Cześć, cześć, cześć.

W 2000 roku założył wraz z żoną Aleksandrą wydawnictwo Kilogram Records.

Pod koniec pierwszej dekady XXI wieku jego twórczość zwróciła się ku tradycyjnej muzyce żydowskiej (klezmer), co zostało po części wywołane faktem, iż Trzaska ma żydowskie korzenie[1]. Wyrazem tego są wydawnictwa założonych przez niego zespołów Ircha i Shofar.

Trzaska współpracował z wieloma wybitnymi postaciami sceny muzycznej i nie tylko, w tym m.in.: Jurij Andruchowycz, Tymon Tymański, Leszek Możdżer, Peter Brötzmann, Marcin i Bartłomiej Oleś, Tomasz Stańko, Lester Bowie, Ken Vandermark, Joe McPhee, Fisz i Emade. Często współpracuje z reżyserem Wojciechem Smarzowskim, nagrał muzykę do jego filmów Pod Mocnym Aniołem, Drogówka, Róża oraz Dom zły[2].

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Mikołaja Trzaski.

Przypisy

  1. Mikołaj Trzaska wywiad. popmusic.pl. [dostęp 2013-03-05].
  2. Zobacz Mikołaj Trzaska w bazie filmweb.pl

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]