Mikołaj Witczak (senior)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mikołaj Witczak
Data i miejsce urodzenia 1 grudnia 1857
Bieździadów
Data i miejsce śmierci 20 lutego 1918
Jastrzębie Dolne

Mikołaj Witczak (ur. 1 grudnia 1857 w Bieździadowie, zm. 20 lutego 1918 w Jastrzębiu Dolnym) – polski lekarz, zasłużony dla rozwoju uzdrowiska w górnośląskim Jastrzębiu-Zdroju.

Pochodził z Wielkopolski. Po ukończeniu gimnazjum we Wrocławiu studiował medycynę w Berlinie i Würzburgu, gdzie w 1885 uzyskał dyplom lekarza. W Berlinie działał w Towarzystwie Naukowym Akademików Polaków (przez pewien czas mu prezesując). Po złożeniu państwowego egzaminu lekarskiego został w 1886 lekarzem zdrojowym w Jastrzębiu Dolnym (Bad Königsdorff-Jastrzemb); dziesięć lat później wykupił zdrojowisko od niemieckiego bankiera Juliusza Landau.

W ramach prac nad rozwojem uzdrowiska zainicjował budowę nowych łazienek do kąpieli borowinowych, pijalni, inhalatorium, urządzeń wodoleczniczych, założył też park, a od 1909 prowadził sanatorium górnicze. Działał w stowarzyszeniach lokalnych. W 1894 opublikował przewodnik-informator o sanatorium Sool-Bad Konigsdorf-Jastrzęb.

Z małżeństwa z Marią Anną von Adlersfeld miał trzech synów, Mikołaja i Józefa zaangażowanych w polski ruch narodowy na Górnym Śląsku oraz Karola, który zmarł jako dziecko. Jego imię nosi jedna ze szkół, ulica i park w Jastrzębiu-Zdroju.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]