Mikro Cztery Trzecie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Micro.Four.Thirds.Logo.png
Matryca 4/3 wśród innych rozmiarów matryc światłoczułych

Micro Cztery Trzecie, Micro 4/3 (ang. Micro Four Thirds) – otwarty system przeznaczony do aparatów bezlusterkowych, bazujący na systemie Cztery Trzecie przeznaczonego do lustrzanek[1]. System określa wymiar matrycy, taki sam jak w przypadku matrycy Cztery Trzecie, ale posiada inne mocowanie, ze względu na inną odległość od matrycy. System powstał w 2008 roku dzięki współpracy firm Panasonic oraz Olympus[2][3], początkowo nie spotkał się z przychylnymi opiniami[4], ale z biegiem czasu uzyskał liczne grono zwolenników. Dołączali nowi producenci jak Sigma[3], Tamron, Leica[5], Samyang[6] oraz Sharp[7].

Mimo że system jest otwarty, między obiektywami i aparatami mogą się pojawić niezgodności[8].

Aparaty oraz obiektywy micro cztery trzecie zazwyczaj są mniejsze niż ich odpowiedniki dla lustrzanek. Mimo to powstają także profesjonalne aparaty przeznaczone dla fotografii reporterskiej i sportowej, które wielkością dorównują lustrzankom[9].

Tak jak w przypadku systemu 4/3, aby określić kąt widzenia dla pełnej klatki, stosuje się mnożnik 2. To znaczy, że ogniskowa 50mm, dla systemu micro 4/3, będzie odpowiadała kątowi widzenia obiektywu 100mm dla pełnej klatki[10].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]