Mikronacja (państwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sealand − przykład mikronacji, która położona jest na Morzu Północnym

Mikronacja (ang. micronation) – rodzaj organizacji społecznościowej, która często, choć nie zawsze ma swój początek w wirtualnym świecie i posiada cechy przypominające strukturę państwa, ale oficjalnie nim nie jest. Chociaż deklarują mikronacje suwerenność to nie uzyskały uznania na arenie międzynarodowej i nie są elementami polityki międzynarodowej. Termin ten odnosi się także do wirtualnego państwa jako pojęcia, ale jest pojęciem szerszym, ponieważ obejmuje zarówno sferę cyfrową, jak i realną.


Mikronacje powstają z różnych powodów, np.dla rozrywki, jako projekt artystyczny, atrakcja turystyczna lub jako wyraz protestu. Odnotowano istnienie ponad 400 mikronacji, mających nieuznawane przez nikogo poza nimi samymi władze (np. królów lub prezydentów), a często także własne flagi, paszporty, monety, medale czy znaczki pocztowe[1]. Przykładami mikronacji są Sealand, znajdujący się na dawnej platformie przeciwlotniczej Fort Roughs, oraz Hutt River na zachodzie Australii[2].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Benjamin Elisha Sawe: What Is A Micronation?. World Facts, 2017-04-25. [dostęp 2020-11-06]. (ang.).
  2. Simon Sellars: Applied Ballardianism: Memoir from a Parallel Universe. MIT Press, 2019, s. 134. ISBN 978-0-9954550-9-2.