Milan Bačević

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Milan Bačević
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 1953
Komorane
Zawód, zajęcie urbanista, wykładowca akademicki, polityk
Partia Serbska Partia Postępowa

Milan Bačević, cyr. Милан Бачевић (ur. 1953 w miejscowości Komorane[1]) – serbski polityk i urbanista, wykładowca akademicki, parlamentarzysta, minister zasobów naturalnych, górnictwa i planowania przestrzennego (2012–2014).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Absolwent wydziału przyrodniczo-matematycznego, magisterium i doktorat uzyskiwał na Uniwersytecie w Skopje, specjalizując się w planowaniu przestrzennym. Jako nauczyciel akademicki pracował na Uniwersytecie w Prisztinie, następnie w Kosowskiej Mitrowicy[1].

W latach 90. zaangażował się w działalność Serbskiej Partii Radykalnej. Przez dwie kadencje zasiadał w parlamencie, do 2000 pełnił też obowiązki wiceministra nauki i technologii. W 2008 powrócił do polityki, przystępując do Serbskiej Partii Postępowej i wchodząc w skład ścisłych władz tego ugrupowania[1]. W wyborach w 2012 ramienia SNS uzyskał ponownie mandat posła do Zgromadzenia Narodowego. W tym samym roku wszedł w skład koalicyjnego rządu Ivicy Dačicia jako minister zasobów naturalnych, górnictwa i planowania przestrzennego[2]. Zakończył urzędowanie w 2014.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Milan Bačević (serb.). istinomer.rs. [dostęp 2014-02-12].
  2. Ministries, etc. (ang.). rulers.org. [dostęp 2014-02-12].