Milan Rastislav Štefánik

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milan Rastislav Štefánik
Milan Rastislav Štefánik
Milan Rastislav Štefánik
Generał brygady (Francja) Generał brygady (Francja)
Data i miejsce urodzenia 21 lipca 1880
Košariská
Data i miejsce śmierci 4 maja 1919
Ivanka pri Dunaji
Przebieg służby
Lata służby od 1914
Siły zbrojne Francuskie SZ, Czechosłowackie SZ
Jednostki Korpus Czechosłowacki
Stanowiska Minister wojny Czechosłowacji
Główne wojny i bitwy I wojna światowa, Front bałkański
Odznaczenia
Komandor Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Oficer Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Kawaler Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wojenny 1914–1918 (Francja) Kawaler Orderu świętych Maurycego i Łazarza (Włochy) Krzyż Zasługi Wojennej (Włochy)

Milan Rastislav Štefánik (wym. [ˈmilan ˈrascislau̯ ˈʃcɛfaːɲik] i; ur. 21 lipca 1880[1], zm. 4 maja 1919) – polityk słowacki, z wykształcenia inżynier i astronom.

Obserwował zaćmienia Słońca i ruchy komety Halleya. Pracował na Mont Blanc, na Tahiti, w Brazylii i Ekwadorze. Z chwilą wybuchu I wojny światowej wstąpił jako szeregowiec do lotnictwa armii francuskiej. Za bohaterskie loty zwiadowcze awansował na porucznika. W czasie wojny jako działacz słowackiego ruchu niepodległościowego działał m.in. we Francji, Włoszech i USA. Jeden z założycieli niepodległej Czechosłowacji. Zginął 4 maja 1919[1], w katastrofie lotniczej w drodze z Włoch do kraju, gdzie miał objąć urząd ministra wojny. Jego imieniem nazwano port lotniczy koło Bratysławy a w okresie międzywojennym najstarszy żelazny most w Bratysławie.

Od 1928 roku na praskim wzgórzu Petřín funkcjonuje obserwatorium astronomiczne nazwane imieniem inżyniera-astronoma. Od 2004 jego imię nosi Akademia Wojskowa w Liptowskim Mikułaszu (słow.: Akadémia ozbrojených síl gen. M. R. Štefánika).

W 1907 roku przyznano mu nagrodę Prix Jules-Janssen.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Przypisy