Miliard w rozumie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miliard w rozumie
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Janusz Weiss
Data premiery 9 września 1993
Lata emisji 1993-2005
Czas trwania odcinka 25 minut
Produkcja
Produkcja TVP Kraków
Stacja telewizyjna TVP1

Miliard w rozumie – teleturniej opracowany w Wydawnictwie Naukowym PWN, licencja zakupiona przez TVP, realizowany przez TVP Kraków, emitowany w TVP1 od 9 września 1993 do 26 lutego 2005 roku.

Pomysłodawcy: Leszek Stafiej, Grzegorz Boguta. Prowadzącym był Janusz Weiss. Główną nagrodą było sto tysięcy złotych (miliard przed wprowadzeniem denominacji w 1995 roku). Początkowo w teleturnieju brało corocznie udział 16 uczestników podzielonych na czteroosobowe ćwiartki. Zwycięzcy ćwiartek spotykali się ze sobą w trzech potyczkach o główną nagrodę (po każdym programie z gry odpadł jeden z finalistów). Później zasady te uległy zmianie – zwycięzca walczył w następnym programie (maksymalnie 5 razy), gromadząc pieniądze z kolejnych gier. Pytania dotyczyły 54 dziedzin.

W 2001 była również nadawana specjalna seria odcinków Miliard Junior, w którym udział brały dzieci. W historii teleturnieju była także specjalna edycja odcinków Ferie z Miliardem, grała w niej młodzież ze szkół podstawowych. Później wzorując się na "Miliardzie w rozumie" w TVP 3 emitowany był w sobotnie popołudnia teleturniej "Trójka na szóstkę".

Czołówka[edytuj | edytuj kod]

Przez całą 12 letnią emisję teleturnieju czołówką był animowany mężczyzna ubrany w niebieską marynarkę, białą koszulę i niebieski krawat. Na jego czole pokazywany był ekran, ukazujący jego przemyślenia. Oprawa muzyczna czołówki posiadała motyw katarynkowy. W pewnym momencie głowa mężczyzny eksploduje i zaczynają z niej wysypywać się pieniądze. Na końcu nad głową mężczyzny pojawiał się napis tytułowy w kształcie tęczy napisany czcionką szeryfową.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

1993-95[edytuj | edytuj kod]

W latach 1993-2000 było 16 zawodników. Składa się z czterech etapów: I etap – 16 zawodników – 8 wyeliminowanych zawodników II etap – 8 zawodników – 4 wyeliminowanych zawodników III etap – 4 zawodników – 2 wyeliminowanych zawodników IV etap – 2 zawodników – 1 odpada, wygrany otrzymuje 25.000 zł (250.000.000 starych zł).

Finał "Miliard w rozumie" składa się z 4 finalistów: 1/4 finał – 4 zawodników – 1 odpada 1/2 finał – 3 zawodników – 1 odpada Finał – 2 zawodników – 1 odpada, a 1 wygra 75.000 zł (750.000.000 starych zł), czyli w sumie 100.000 zł (1.000.000.000 starych zł).

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Aby rozpocząć grę należy losować rząd i wybrać dziedzinę (30 dziedzin po 6 rzędów po 6 każdy). Tam były 2 znaki zapytania, wykrzyknik, dwa wykrzykniki, wektory oraz krzyżyk (wyeliminowanie szeregu). Jeżeli udzieli prawidłową odpowiedź na pytanie to dostaje punkt, jeżeli odpowie błędnie - pozostaje bez punktu. Jeżeli gracz odpowie wszystko na każde 4 pytania, uzyskuje 4 punkty.

Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Tak samo jak w rundzie pierwszej, ale zawodnik musi napisać odpowiedź na tablicy. Jeżeli odpowie prawidłowo na pytanie, dostaje 2 punkty, jeżeli źle - nie zdobywa punktu.

Runda 3[edytuj | edytuj kod]

Encyklopedia – Najpierw zawodnik musi otwierać encyklopedię, prowadzący wskazuje literę, a potem definicje. Jedna jest prawidłowa, a dwie są błędne; jeżeli uczestnik prawidłowo udzielił tę definicję, utrzymuje za to dwa punkty, jeżeli źle to nie zdobywa punktów.

1995-2000[edytuj | edytuj kod]

W latach 1995-2000 było też 16 zawodników, ale nie 8, a 4 pary.

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Aby rozpocząć grę, należy losować rząd i wybrać dziedzinę (36 dziedzin po 6 rzędów po 6 każdy). Jeżeli udzieli się prawidłową odpowiedź na pytanie, dostaje się punkt, jeżeli odpowie się błędnie, nie zdobywa się punktu. Jeżeli gracz odpowie wszystko na każde 4 pytania, uzyskuje 4 punkty.

Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Tak samo jak w rundzie pierwszej, ale zawodnik musi napisać odpowiedź na tabliczce. Jeżeli odpowie prawidłowo na pytanie, dostaje 2 punkty, jeżeli źle - nie zdobywa punktu.

Runda 3[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący ogłasza konkurs dla wielu dziedzin (tj. historia, potrawy, geologia itp.) Należy napisać numery właściwych odpowiedzi.

Runda 4 (1997-2000)[edytuj | edytuj kod]

Skojarzenia – prowadzący podaje kategorię uczestnikom - należy skojarzyć wymienione rzeczy.

Runda 5[edytuj | edytuj kod]

Najpierw prowadzący otwiera encyklopedię i podaje definicje. Jedna jest prawidłowa, a dwie błędne. Należy napisać na tabliczkach, numery poprawnych definicji (1, 2 lub 3).

Runda 6[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący czyta 8 pytań, a uczestnicy zgłaszają się, naciskając przycisk na zasadzie "kto pierwszy - ten lepszy". Jeżeli odpowiadający udzieli prawidłowej odpowiedzi, dostaje jeden punkt, za złą lub jej brak - otrzymuje punkt ujemny.

2000-2005[edytuj | edytuj kod]

Runda 1 (tzw. Poznajmy się)[edytuj | edytuj kod]

W latach 2000-2005 utworzono 16 kategorii. Dwaj uczestnicy otrzymują po 2500 zł. Uczestnik wybiera jedną kategorię dla przeciwnika, a przeciwnik odpowiada na pytanie. Jeżeli odpowie prawidłowo, nie traci pieniędzy, jeżeli źle - traci pieniądze, a pytanie trafia do przeciwnika, który jeżeli również odpowie źle, to traci pieniądze, a prowadzący zwraca się z pytaniem do telewidzów.

Runda 2 (tzw. Skojarzenia)[edytuj | edytuj kod]

Najpierw prowadzący zadaje pierwszą kategorię uczestnikowi nr 1, w których chodzi o skojarzenie pewnych rzeczy ze sobą. Jeżeli przeciwnik również odpowie dobrze, niczego nie traci. W przypadku złych odpowiedzi obaj 250 zł.

Runda 3 (tzw. Najszybsze pytania)[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący przygotuje 10 pytań szybkich, każdy uczestnik ma po 5 pytań szybkich, ale uczestnik musi odpowiedzieć szybko tak lub nie, ale on ma 5 sekund. Po 10 pytaniach prowadzący sprawdza odpowiedzi, jeżeli odpowie dobrze niczego nie traci, jeżeli źle to traci pieniądze.

Runda 4 (tzw. Wielka Zmyła)[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący zada dwie zmyły łacińskie, najpierw uczestnik wybiera pierwszą lub drugą, wybierając pierwszą lub drugą, on (czyli prowadzący) czyta treść łacińską, po czytaniu poda 3 właściwe tłumaczone po polsku. Każdy błąd kosztuje 250 zł.

Runda 5 (tzw. Licytacja)[edytuj | edytuj kod]

Najpierw uczestnik musi licytować/postawić pytanie od 250 zł do pełnej kwoty zgromadzonej pieniędzy. Jeżeli odpowie prawidłowo pieniądze bogacą, jeżeli źle tracą pieniądze.

Runda 6 (tzw. Kto pierwszy?)[edytuj | edytuj kod]

Najpierw prowadzący czyta 6 pytań, on (czyli prowadzący) czyta pytanie, jeżeli on (czyli prowadzący) czytał pytanie, zgłasza się uczestnik naciskając przycisk. Jeżeli odpowie prawidłowo pieniądze trafiają do uczestnika, a przeciwnik zabiera. Jeżeli odpowie źle to uczestnik zabiera pieniądze i daje do przeciwnika.

Runda 7 (tzw. Premia)[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący daje dwa zestawy pytań, wybierając pytanie 1 lub 2, tylko dla zawodnika, który ma najwięcej pieniędzy. Jeżeli odpowie prawidłowo zawodnik dostaje 5000 zł. Jeżeli odpowie źle, traci wszystko.