Miliard w rozumie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Miliard w rozumie
Rodzaj programu teleturniej
Kraj produkcji Polska
Język polski
Prowadzący Janusz Weiss
Data premiery 9 września 1993
Lata emisji 1993-2005
Czas trwania odcinka 25 minut
Produkcja
Produkcja TVP Kraków
Stacja telewizyjna TVP1

Miliard w rozumie – teleturniej opracowany w Wydawnictwie Naukowym PWN, licencja zakupiona przez TVP, realizowany przez TVP Kraków, emitowany w TVP1 od 9 września 1993 do 26 lutego 2005 roku.

Pomysłodawcy: Leszek Stafiej, Grzegorz Boguta. Prowadzącym był Janusz Weiss. Główną nagrodą było sto tysięcy złotych (miliard przed wprowadzeniem denominacji w 1995 roku). Początkowo w teleturnieju brało corocznie udział 16 uczestników podzielonych na czteroosobowe ćwiartki. Zwycięzcy ćwiartek spotykali się ze sobą w trzech potyczkach o główną nagrodę (po każdym programie z gry odpadł jeden z finalistów). Później zasady te uległy zmianie – zwycięzca walczył w następnym programie (maksymalnie 5 razy), gromadząc pieniądze z kolejnych gier. Pytania dotyczyły 54 dziedzin.

W 2001 była również nadawana specjalna seria odcinków Miliard Junior, w którym udział brały dzieci. W historii teleturnieju była także specjalna edycja odcinków Ferie z Miliardem, grała w niej młodzież ze szkół podstawowych. Później wzorując się na "Miliardzie w rozumie" w TVP 3 emitowany był w sobotnie popołudnia teleturniej "Trójka na szóstkę".

Czołówka[edytuj | edytuj kod]

Przez całą 12 letnią emisję teleturnieju czołówką był animowany pan ubrany w niebieską marynarkę, białą koszulkę i niebieski krawat. Na jego czole pokazywany był telewizor z różnymi jego przemyśleniami. Oprawa muzyczna czołówki posiadała motyw katarynkowy. Gdy muzyka się podkręcała, nastąpił wybuch jego głowy po którym z niej wysypywały się pieniądze. Na końcu pojawiał się napis tytułowy w kształcie tęczy napisany czcionką szeryfową.

Zasady gry[edytuj | edytuj kod]

1993-95[edytuj | edytuj kod]

W latach 1993-2000 było 16 zawodników. Składa się z czterech etapów: I etap – 16 zawodników – 8 odpadniętych zawodników II etap – 8 zawodników – 4 odpadniętych zawodników III etap – 4 zawodników – 2 odpadniętych zawodników IV etap – 2 zawodników – 1 odpada, a 1 wygra 25.000 zł (250.000.000 starych zł).

Finał "Miliard w rozumie" składa się z 4 finalistów: 1/4 finał – 4 zawodników – 1 odpada 1/2 finał – 3 zawodników – 1 odpada Finał – 2 zawodników – 1 odpada, a 1 wygra 75.000 zł (750.000.000 starych zł), czyli w sumie 100.000 zł (1.000.000.000 starych zł).

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Aby rozpocząć grę należy losować rząd i wybrać dziedzinę (30 dziedzin po 6 rzędów po 6 każdy). Tam były 2 znaki zapytania, wykrzyknik, dwa wykrzykniki, wektory oraz krzyżyk (wyeliminowanie szeregu). Jeżeli udzieli prawidłową odpowiedź na pytanie to dostaje punkt, ale jeżeli odpowie błędnie to bez punktu. Jeżeli gracz odpowie wszystko na każde 4 pytania to uzyskuje 4 punkty.

Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Tak samo jak w rundzie pierwszej, ale musi napisać odpowiedź na tablicy, jeżeli odpowie prawidłowo na pytanie to dostaje 2 punkty, ale jeżeli jest źle to bez punktu.

Runda 3[edytuj | edytuj kod]

Encyklopedia – Najpierw zawodnik musi otwierać encyklopedię, a prowadzący wskaże literkę a potem definicje, jeden jest prawidłowy, a dwie są błędne, jeżeli uczestnik prawidłowo udzielił tę definicję utrzymuje za to dwa punkty, jeżeli źle to bez punktu.

1995-2000[edytuj | edytuj kod]

W latach 1995-2000 były też 16 zawodników, ale nie 8, a 4 pary.

Runda 1[edytuj | edytuj kod]

Aby rozpocząć grę należy losować rząd i wybrać dziedzinę (36 dziedzin po 6 rzędów po 6 każdy). Jeżeli udzieli prawidłową odpowiedź na pytanie to dostaje punkt, ale jeżeli odpowie błędnie to bez punktu. Jeżeli gracz odpowie wszystko na każde 4 pytania to uzyskuje 4 punkty.

Runda 2[edytuj | edytuj kod]

Tak samo jak w rundzie pierwszej, ale musi napisać odpowiedź na tabliczkach, jeżeli odpowie prawidłowo na pytanie to dostaje 2 punkty, ale jeżeli jest źle to bez punktu.

Runda 3[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący wprowadza konkurs dla wielu dziedzin (tj. historia, potrawy, geologia itp.) Należy napisać tj. numerki właściwych odpowiedzi.

Runda 4 (1997-2000)[edytuj | edytuj kod]

Skojarzenia – najpierw prowadzący daje kategorię uczestnikom, należy skojarzyć tych wymienionych rzeczy i napisać prawidłowo.

Runda 5[edytuj | edytuj kod]

Najpierw prowadzący otwiera encyklopedię i sprawdza definicję z trzech pomyłek, jeden jest prawidłowy, a dwie błędne. Należy napisać na tabliczkach, numerki (1, 2 lub 3).

Runda 6[edytuj | edytuj kod]

Najpierw prowadzący czyta 8 pytań, on (czyli prowadzący) czyta pytanie, jeżeli on (czyli prowadzący) czytał pytanie, zgłasza się uczestnik naciskając przycisk. Jeżeli odpowie prawidłowo dostaje jeden punkt, za złą lub jej brak, punkt ujemny.

2000-2005[edytuj | edytuj kod]

Runda 1 (tzw. Poznajmy się)[edytuj | edytuj kod]

W latach 2000-2005 pojawiono 16 kategorii. Dwaj uczestnicy dostają po 2500 zł. Uczestnik musi wybrać jedną kategorię.Uczestnik wybiera kategorię dla przeciwnika, a przeciwnik odpowiada pytanie, jeżeli odpowie prawidłowo nie traci pieniędzy, jeżeli źle to zawodnik traci pieniądze, a pytanie trafia do przeciwnika, jeżeli odpowiedź również jest źle to traci pieniądze, a prowadzący zwraca się do telewidzów z tym pytaniem, którzy uczestnicy odpowiedzieli źle, należy wysłać adres do teleturnieju.

Runda 2 (tzw. Skojarzenia)[edytuj | edytuj kod]

Najpierw prowadzący daje pierwszą kategorię uczestnika nr 1, należy skojarzyć z tych rzeczy, musi odpowiedzieć prawidłowo, a jeżeli przeciwnik (uczestnik nr 2) również odpowie dobrze, niczego nie traci, zła odpowiedź tracą 250 zł.

Runda 3 (tzw. Najszybsze pytania)[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący przygotuje 10 pytań szybkich, każdy uczestnik ma po 5 pytań szybkich, ale uczestnik musi odpowiedzieć szybko tak lub nie, ale on ma 5 sekund. Po 10 pytaniach prowadzący sprawdza odpowiedzi, jeżeli odpowie dobrze niczego nie traci, jeżeli źle to traci pieniądze.

Runda 4 (tzw. Wielka Zmyła)[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący zada dwie zmyły łacińskie, najpierw uczestnik wybiera pierwszą lub drugą, wybierając pierwszą lub drugą, on (czyli prowadzący) czyta treść łacińską, po czytaniu poda 3 właściwe tłumaczone po polsku. Każdy błąd kosztuje 250 zł.

Runda 5 (tzw. Licytacja)[edytuj | edytuj kod]

Najpierw uczestnik musi licytować/postawić pytanie od 250 zł do pełnej kwoty zgromadzonej pieniędzy. Jeżeli odpowie prawidłowo pieniądze bogacą, jeżeli źle tracą pieniądze.

Runda 6 (tzw. Kto pierwszy?)[edytuj | edytuj kod]

Najpierw prowadzący czyta 6 pytań, on (czyli prowadzący) czyta pytanie, jeżeli on (czyli prowadzący) czytał pytanie, zgłasza się uczestnik naciskając przycisk. Jeżeli odpowie prawidłowo pieniądze trafiają do uczestnika, a przeciwnik zabiera. Jeżeli odpowie źle to uczestnik zabiera pieniądze i daje do przeciwnika.

Runda 7 (tzw. Premia)[edytuj | edytuj kod]

Prowadzący daje dwa zestawy pytania, wybierając pytanie 1 lub 2, tylko dla zawodnika, który ma najwięcej pieniędzy. Jeżeli odpowie prawidłowo zawodnik dostaje 5000 zł. Jeżeli odpowie źle, traci wszystko.