Milin (roślina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milin
Ilustracja
Systematyka[1]
Domena eukarionty
Królestwo rośliny
Klad rośliny naczyniowe
Klad Euphyllophyta
Klad rośliny nasienne
Klasa okrytonasienne
Klad astrowe
Rząd jasnotowce
Rodzina bignoniowate
Rodzaj milin
Nazwa systematyczna
Campsis Lour.
Fl. Cochinch. 358, 377. Sep 1790
Liść milina amerykańskiego

Milin, kampsis (Campsis Lour) – rodzaj roślin należący do rodziny bignoniowatych. Nazwa pochodzi od kształtu pręcików ( w gr. kampsis – krzywizna, wygięcie). Milin był kiedyś nazywany trąbą lub trąbką. Należą do niego tylko 2 gatunki i jeden mieszaniec. Jeden z gatunków pochodzi z Chin, drugi z USA[2]. Gatunkiem typowym jest Campsis adrepens Lour.[3].

Morfologia[edytuj | edytuj kod]

Są to silnie zdrewniałe pnącza, okresowo zrzucające liście. Po drzewach wspinają się za pomocą korzeni czepnych. Ulistnienie naprzeciwległe, liście nieparzystopierzaste. Kwiaty duże, trąbkowate, w kolorze od pomarańczowego do szkarłatnego.

Systematyka[edytuj | edytuj kod]

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system system APG III z 2009)

Należy do plemienia Tecomeae , rodziny bignoniowatych (Bignoniaceae) Juss., która jest jednym z kladów w obrębie rzędu jasnotowców (Lamiales) Bromhead z grupy astrowych spośród roślin okrytonasiennych[1].

Pozycja w systemie Reveala (1993-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa jasnotowe (Lamiidae Takht. ex Reveal), nadrząd Lamaianae Takht., rząd jasnotowce (Lamiales Bromhead), rodzina bignoniowate (Bignoniaceae Juss.), rodzaj milin (Campsis Lour.)[4]>

Gatunki (wybór)

Zastosowanie[edytuj | edytuj kod]

Obydwa gatunki i mieszaniec są uprawiane jako rośliny ozdobne. W Polsce uprawiany jest głównie milin amerykański, gdyż jest w pełni mrozoodporny. Pozostałe dwa nie wytrzymują u nas zimy.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-04-06].
  2. Family: Plantaginaceae (ang.). Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-04-13].
  3. Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-01-22].
  4. Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Campsis (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-01-22].
  5. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland : a checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.