Milla Jovovich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Milla Jovovich
Ilustracja
Jovovich w Cannes w 2016
Imię i nazwisko Milica Jovović
Data i miejsce urodzenia 17 grudnia 1975
Kijów
Zawód aktorka, modelka, piosenkarka, projektantka mody
Współmałżonek Shawn Andrews (1992)
Luc Besson (1997-1999)
Paul W.S. Anderson (od 2009)
Strona internetowa
Milla Jovovich (2000)

Milla Jovovich, właściwie Milica Jovović, serb. Милица Јововић, ros. Милица Богдановна Йовович (Milica Bogdanowna Jowowicz), ukr. Ми́лиця Богда́нівна «Мі́лла» Йо́вович (Myłyca Bogdaniwna Miłła Jowowycz) (ur. 17 grudnia 1975 w Kijowie) – amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i projektantka mody pochodzenia serbsko-rosyjskiego.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Urodziła się w ówczesnej stolicy Ukraińskiej SRR, Kijowie. Jej ojciec, Bogić (Bogdan) Jovović, był mieszkającym w Związku Radzieckim Serbem, natomiast matka – Galina Loginowa, jest znaną rosyjską aktorką. Pierwsze lata dzieciństwa Milla spędziła w Moskwie. W wieku 5 lat jej rodzina wyemigrowała do USA osiedlając się w Sacramento w Kalifornii. Tutaj w wieku 9 lat Jovovich rozpoczęła karierę modelki. Dwa lata później stała się jedną z najpopularniejszych modelek w Stanach i zarabiała 3500 dolarów dziennie.

Podczas jej dzieciństwa w Stanach, jej ojciec, lekarz wykształcony w Kijowie, spędził 5 lat w więzieniu w USA za przestępstwa finansowe dot. ubezpieczenia zdrowotnego, wychodząc na wolność dopiero w 1999. Natomiast jej matka, radziecka aktorka, sprzątaczka w Kalifornii, przygotowała Millę Jovovich gruntownie do profesji aktorki, zapisując córkę do szkoły aktorskiej, a następnie baletowej.

W 1988 Milla Jovovich zadebiutowała w filmie Spotkanie dwóch księżyców, jednak zauważono ją dopiero po roli w filmie Powrót do błękitnej laguny (za który mimo wszystko nie zebrała zbyt pochlebnych opinii). Jej kolejne role również nie były przełomowe. Prawdziwy zwrot w jej karierze nastąpił po występie w filmie Luca Bessona Piąty element. Milla zagrała także w kilku innych głośnych filmach, takich jak: Joanna d’Arc czy Resident Evil.

Milla Jovovich jest nie tylko aktorką, ale również bardzo znaną modelką (była na okładkach ponad 100 magazynów na świecie), piosenkarką i nagrodzoną projektantką mody z dorobkiem komercyjnym. Założyła zespół Plastic Has Memory z którym nagrała płytę The Divine Comedy. Nagrywała i koncertowała w ramach projektu Puscifer.

Ponadto skomponowała muzykę do filmów Underworld i Gentleman Who Fell.

Milla Jovovich jest jedną z wielu twarzy koncernu L’Oréal.

Mówi płynnie po angielsku, francusku, rosyjsku i serbsku[1].

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W październiku 1992 wyszła za mąż za aktora Shawna Andrewsa. Małżeństwo zostało anulowane po miesiącu, gdyż Milla miała wtedy 16 lat. Kolejny raz wyszła za mąż w 1997 – tym razem za Luca Bessona, jednak ich małżeństwo rozpadło się po 2 latach (rozwód).

Jej trzecim mężem jest Paul W.S. Anderson, z którym wzięła ślub w 2009 roku. Para poznała się w 2002 na planie Resident Evil. Ich pierwsza córka, o imieniu Ever, urodziła się w 2007, a w 2015 urodziło się drugie dziecko pary – córka Dashiel Edon[2].

Filmografia[edytuj | edytuj kod]

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Muzyka nagrana z własnym zespołem
  • The Divine Comedy (kwiecień 1994)
  • The Peopletree Sessions (sierpień 1998)
Muzyka skomponowana na potrzeby filmu
  • The Million Dollar Hotel – „Satellite of Love”
  • Hollywood Goes Wild benefit compilation – „On the Hill”
  • Underworld – „Rocket Collecting”
  • The Prince and Me – „Separate Worlds”
  • The Rules of Attraction – „The Gentleman Who Fell”
  • Dummy – „Shein VI Di l'Vone” i „Mezinka”

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Milla Jovovich. Biografia
  2. Redakcja ZET: Milla Jovovich urodziła drugie dziecko. Córkę nazwała Dashiel Edon. Milla Jovovich urodziła drugie dziecko. Córkę nazwała Dashiel Edon. [dostęp 2015-07-04].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]