Milla Jovovich

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Milla Jovovich
Ilustracja
Milla Jovovich w 2011 r.
Imię i nazwisko Milica Jovović
Data i miejsce urodzenia 17 grudnia 1975
Kijów
Zawód aktorka, modelka, piosenkarka, projektantka mody
Współmałżonek Shawn Andrews (1992)
Luc Besson (1997-1999)
Paul W.S. Anderson (od 2009)
Strona internetowa

Milla Jovovich, właściwie Milica Jovović, serb.: Милица Јововић, ros.: Ми́лица Йо́вович (ur. 17 grudnia 1975 w Kijowie) – amerykańska aktorka, modelka, piosenkarka i projektantka mody, wychowana i mieszkająca od 5. roku życia w Stanach Zjednoczonych.

Życiorys[edytuj]

Po ojcu z pochodzenia Serbka, po matce Ukrainka. W wieku 5 lat wraz z rodziną zamieszkała w USA (Sacramento w Kalifornii), gdzie w wieku 9 lat rozpoczęła karierę modelki. Dwa lata później stała się jedną z najbardziej wziętych modelek w Stanach i zarabiała 3500 dolarów dziennie.

Podczas jej dzieciństwa w Stanach, jej ojciec, lekarz wykształcony w Kijowie, spędził 5 lat w więzieniu w USA za przestępstwa finansowe dot. ubezpieczenia zdrowotnego, wychodząc na wolność dopiero w 1999. Natomiast jej matka, radziecka aktorka, sprzątaczka w Kalifornii, przygotowała Millę Jovovich gruntownie do profesji aktorki, zapisując córkę do szkoły aktorskiej, a następnie baletowej.

W 1988 Milla Jovovich zadebiutowała w filmie Spotkanie dwóch księżyców, jednak zauważono ją dopiero po roli w filmie Powrót do błękitnej laguny (za który mimo wszystko nie zebrała zbyt pochlebnych opinii). Jej kolejne role również nie były przełomowe. Prawdziwy zwrot w jej karierze nastąpił po występie w filmie Luca Bessona Piąty element. Milla zagrała także w kilku innych głośnych filmach, takich jak: Joanna d’Arc czy Resident Evil.

W październiku 1992 wyszła za mąż za aktora Shawna Andrewsa. Małżeństwo zostało anulowane po miesiącu, gdyż Milla miała wtedy 16 lat. Kolejny raz wyszła za mąż w 1997 – tym razem za Luca Bessona, jednak ich małżeństwo rozpadło się po 2 latach (rozwód).

Obecnie jest żoną Paula W. S. Andersona, z którym wzięła ślub 22 sierpnia 2009 roku. Para poznała się w 2002 na planie Resident Evil. Jeszcze w okresie narzeczeństwa urodziła swoje pierwsze dziecko, dziewczynkę o imieniu Ever. Dziecko przyszło na świat w szpitalu w Los Angeles w sobotę, 3 listopada 2007. Dnia 1 kwietnia 2015 urodziło się drugie dziecko pary – córka Dashiel Edon.[1]

Milla Jovovich jest nie tylko aktorką, ale również bardzo znaną modelką (była na okładkach ponad 100 magazynów na świecie), piosenkarką i nagrodzoną projektantką mody z dorobkiem komercyjnym. Założyła zespół Plastic Has Memory z którym nagrała płytę The Divine Comedy. Nagrywała i koncertowała w ramach projektu Puscifer.

Ponadto skomponowała muzykę do filmów Underworld i Gentleman Who Fell.

Milla Jovovich jest jedną z wielu twarzy koncernu L’Oréal.

Mówi płynnie po angielsku, francusku, rosyjsku i serbsku[2].

Filmografia[edytuj]

Gościnnie:

Dyskografia[edytuj]

Muzyka nagrana z własnym zespołem:

  • The Divine Comedy (kwiecień 1994)
  • The Peopletree Sessions (sierpień 1998)

Muzyka skomponowana na potrzeby filmu:

  • The Million Dollar Hotel – „Satellite of Love”
  • Hollywood Goes Wild benefit compilation – „On the Hill”
  • Underworld – „Rocket Collecting”
  • The Prince and Me – „Separate Worlds”
  • The Rules of Attraction – „The Gentleman Who Fell”
  • Dummy – „Shein VI Di l'Vone” i „Mezinka”

Bibliografia[edytuj]

Przypisy

  1. Redakcja ZET: Milla Jovovich urodziła drugie dziecko. Córkę nazwała Dashiel Edon. Milla Jovovich urodziła drugie dziecko. Córkę nazwała Dashiel Edon. [dostęp 2015-07-04].
  2. Milla Jovovich. Biografia