Miloš Kopecký

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miloš Kopecký
Ilustracja
Data i miejsce urodzenia 22 sierpnia 1922
Praga, Czechosłowacja
Data i miejsce śmierci 16 lutego 1996
Praga, Czechy
Zawód, zajęcie aktor

Miloš Kopecký (ur. 22 sierpnia 1922 w Pradze, zm. 16 lutego 1996 w Pradze) – czeski aktor, w Polsce znany był głównie z roli doktora Štrosmajera w serialu Szpital na peryferiach (1977 i 1981).

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Był synem czeskiego kuśnierza i Żydówki, która zginęła w czasie wojny w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Sam Kopecký w 1944 trafił również na 7 miesięcy do obozu koncentracyjnego. W swoich wspomnieniach aktor opisał, że jego ojciec rozwiódł się z jego matką aby wyżywić siebie i jego. Sądził też, że matka przeżyłaby wojnę, gdyby trafiła do obozu w Terezinie. Śmierć matki spowodowała u Kopeckiego depresję, z którą zmagał się przez całe życie. Po wyzwoleniu podjął pracę w teatrze. Najdłużej, od 1965 do śmierci, występował w Teatrze na Vinohradach w Pradze. Aktor był miłośnikiem szachów. Przyjaźnił się m.in. z popularnym czeskim komikiem Vladimírem Menšíkem. Czterokrotnie żonaty, pierwszą jego żoną była aktorka Stella Zázvorková, którą poślubił w 1945, zaś ich związek trwał jeden rok. Z tego małżeństwa pochodziło jedyne dziecko aktora - córka Jána, która w wieku 15 lat popełniła samobójstwo. Znany był początkowo z ról negatywnych amantów, sam w życiu prywatnym miał kochanki i nie krył się z tym nawet przed swoimi żonami.

Kopecký był członkiem KPCz. W 1977 podpisał tzw. Antykartę będącą odpowiedzią władz na Kartę 77. Na początku lat 80. występował w programie telewizyjnym Krok w nieznane, skierowanym przeciwko czechosłowackim emigrantom politycznym, jednakże w 1987 jako pierwszy z zaprzyjaźnionych z komunistami aktorów publicznie skrytykował władze komunistyczne sugerując rządzącym podanie się do dymisji. W 1985 otrzymał tytuł Ludowego Artysty Czechosłowacji. Pod koniec życia stan psychiczny Kopeckiego pogorszył się, przez co trafił on do szpitala psychiatrycznego, gdzie zmarł w 1996 na depresję.

Wybrane filmy[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]