Milorad Mijatović

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Milorad Mijatović
Милорад Мијатовић
Data i miejsce urodzenia

25 listopada 1947
Erdevik

Zawód, zajęcie

polityk, matematyk, nauczyciel akademicki

Milorad Mijatović, cyr. Милорад Мијатовић (ur. 25 listopada 1947 w Erdeviku koło Šidu[1]) – serbski polityk, matematyk, nauczyciel akademicki i działacz związkowy, jeden z liderów Socjaldemokratycznej Partii Serbii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na wydziale przyrodniczo-matematycznym Uniwersytetu w Sarajewie. Na tej samej uczelni uzyskał magisterium, następnie doktoryzował się w zakresie matematyki na Uniwersytecie w Nowym Sadzie. Pracował jako nauczyciel akademicki, początkowo w Sarajewie (na uniwersytecie i w wyższej szkole pedagogicznej). Od 1992 związany ze szkołami wyższymi w Nowym Sadzie, od 1999 na stanowiskach profesorskich[2].

Jednocześnie zajął się działalnością związkową, był m.in. prezesem federacji związków zawodowych w Wojwodinie (Savez samostalnih sindikata Vojvodine) i wiceprzewodniczącym ogólnokrajowej konfederacji związkowej (Savez samostalnih sindikata Srbije)[2]. Zaangażował się w działalność polityczną w ramach Socjaldemokratycznej Partii Serbii założonej przez Rasima Ljajicia, został wiceprzewodniczącym tego ugrupowania. W 2012[2] uzyskał mandat posła do Zgromadzenia Narodowego Republiki Serbii z listy Borisa Tadicia. W 2014, 2016 i 2020[3] kandydował z ramienia koalicji skupionej wokół SNS, uzyskując reelekcję na kolejne kadencje. Powoływany na przewodniczącego frakcji parlamentarnej socjaldemokratów[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Milorad Mijatović. otvoreniparlament.rs. [dostęp 2016-03-30]. (serb.).
  2. a b c d Milorad Mijatović. istinomer.rs. [dostęp 2016-03-30]. (serb.).
  3. Избори за народне посланике Народне скупштине, 21. јун 2020. године: Изборне листе. parlament.gov.rs. [dostęp 2020-06-25]. (serb.).