Milorg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Milorg (skrót od Militaer Organisasjonen, pol. Organizacja wojskowa) – norweska konspiracyjna organizacja wojskowa z okresu II wojny światowej

Historia[edytuj | edytuj kod]

Organizacja Milorg została założona z inicjatywy oficerów armii norweskiej (płk dypl. Rogens, płk Hansson, mjr Halsel) we wrześniu 1941 roku po nawiązaniu kontaktu z norweskim rządem emigracyjnym. Organizacja miała ściśle wojskowy charakter, a teren kraju podzielony został na 5 sektorów – okręgów. Na przełomie 1941/1942 roku w skład organizacji wchodziło już około 20 000 ludzi.

Organizacja ta zajmowała się głównie akcjami sabotażowymi i dywersyjnymi, a od 1943 roku ściśle współdziałała z norweską sekcją SOE, m.in. współdziałała w akcji na zakłady Norsk Hydro.

Organizacja była częścią Frontu Ojczyźnianego (norw. Hjemmefronten), uznając go za kierowniczy ośrodek polityczny norweskiego ruchu oporu.

W dniu 20 listopada 1941 roku organizacja Milorg została uznana przez emigracyjny rząd norweski za część składową Norweskich Sił Zbrojnych, liczyła wtedy około 35 000 żołnierzy.

Zgodnie z dyrektywami rządu organizacja nie podejmowała żadnych większych akcji czynnych w oczekiwaniu na lądowanie wojsk alianckich. Taka akcja została podjęta w nocy z 7 na 8 maja 1945 roku gdy oddziały Milorg zajęły kluczowe stanowiska w całej Norwegii i wespół z wojskami alianckimi przystąpiły do rozbrajania niemieckich wojsk okupacyjnych i norweskich faszystowskich formacji policyjno-wojskowych.

W końcowym okresie swojej działalności organizacja liczyła około 45 000 żołnierzy.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Eugeniusz Duraczyński, Jerzy Janusz Terej: Europa Podziemna 1939-1945 wyd. Wiedza Powszechna Warszawa 1974.