Milton Nascimento

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Milton Nascimento
Ilustracja
Milton Nascimento (2008)
Pseudonim

Bituca

Data i miejsce urodzenia

26 października 1942
Rio de Janeiro

Instrumenty

gitara

Zawód

muzyk (gitarzysta, wokalista, kompozytor)

Aktywność

od 1968

Odznaczenia
Kawaler Orderu Zasługi Kulturalnej (Brazylia)
Strona internetowa

Milton Nascimento (ur. 26 października 1942 w Rio de Janeiro) – brazylijski wokalista, gitarzysta, kompozytor i bard.

Dzieciństwo[edytuj | edytuj kod]

Nascimento dorastał w Laranjeiras i Tijuca. Jako niemowlę został adoptowany przez małżeństwo, dla którego pracowała jego matka. Przybranymi rodzicami zostali Josino Brito Campos, urzędnik bankowy, nauczyciel matematyki i elektrotechnik oraz Lília Silva Campos, nauczycielka muzyki. Naturalna matka zmarła, gdy artysta miał 18 miesięcy. Opiekunowie przenieśli się wtedy do Três Pontas w regionie Minas Gerais.

Początki kariery[edytuj | edytuj kod]

Milton Nascimento grał w dwóch zespołach grających sambę: Evolussamba i Sambacana. W 1963 przeprowadził się do Belo Horizonte, gdzie poznał Lo Borgesa z Borges Brothers i włączył się w ruch Clube da Esquina. Na festiwalu piosenki w 1968 roku jego talent został odkryty przez Eumira Deodato, który to polecił go producentowi jazzowemu Creedowi Taylorowi (założyciel m.in. firm fonograficznych CTI i Impulse!). Zaowocowało to wydaniem płyty Courage.

Muzyka Nascimento opiera się na bossa novie, brazylijskiej odmianie jazzu. Piosenkarz jest łatwo rozpoznawalny ze względu na śpiew falsetem i dużą rozpiętość skali głosu. Napisał m.in. "Canção da América" i "Coração de Estudante". Tekst "Coração de Estudante" odnosi się do pogrzebu studenta Edsona Luísa, zabitego przez policjanta w 1968 roku. Piosenka stała się hymnem ruchu nawołującego do demokratycznych wyborów w 1984 i była również wykonywana podczas pogrzebu Tancredo Nevesa, pierwszego powszechnie wybranego prezydenta Brazylii po upadku dyktatury wojskowej.

Kariera międzynarodowa[edytuj | edytuj kod]

Przełom nastąpił wraz z występami artysty z saksofonistą jazzowym Wayne'em Shorterem, z którym współpracował przy albumie Native Dancer. Na scenie pojawiał się także z Jorge Ben, Caetano Veloso, Chico Buarque i Gilberto Gil spośród muzyków brazylijskich oraz Paulem Simonem, Jamesem Taylorem, Peterem Gabrielem, Herbiem Hancockiem, Quincym Jonesem i Patem Methenym z zagranicy. Relacja z gitarzystą Warrenem Cuccurullo zaowocowała nawiązaniem współpracy z Duran Duran w 1993. Milton Nascimento został nominowany do nagrody Grammy w latach 1991, 1995 i 1998. W 1998 roku zwyciężył w kategorii "Best World Music Album".

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]