Min (bóg egipski)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Min
bóg płodności
Ilustracja
Min w sali kolumnowej świątyni w Karnaku
Występowanie mitologia egipska
Teren kultu starożytny Egipt
Szczególne miejsce kultu Koptos i Panopolis
Min mirror.svg

Min – w mitologii egipskiej stary bóg płodności, głęboko związany z kultem fallicznym, w sztuce przedstawiany jako mężczyzna z wyeksponowanym penisem, trzymający w jednej ręce cep i noszący na głowie czapkę z dwoma piórami, często uważany za wcielenie boga Amona jako Amon-Min. Głównymi centrami jego kultu było Koptos i Panopolis.

Jego wyobrażenia znajdują się również na ścianach świątyni w Karnaku.

Według legend egipskich Min był mieszkańcem Teb, który stracił podczas wojen rękę i nogę. Był on podwładnym ówczesnego władcy Teb, Ramzesa Wielkiego. Kiedy Ramzes wyprawił się na wojnę z Dolnym Egiptem, pozostawił w Tebach jedynie kombatanta, dzieci, starców i wszystkie kobiety.

Po jakimś czasie Min dostał wiadomość, że cała armia Ramzesa została rozbita i nikt nie przeżył. Wiadomość ta była nieprawdziwa. Niczego nie świadom Min wziął się za reprodukcję armii i populacji Teb. Po jakimś czasie do bram miasta zawitał Ramzes Wielki ze swoją armią i ujrzał, że każda kobieta (wraz z jego żoną Nefertari) w mieście jest w ciąży. Min jako jedyny sprawca bałaganu został skazany na śmierć. Jednak ludność Teb uznała go za boga płodności i seksu.

Według niektórych podań Min na potencję używał cebuli, czosnku i sałaty. Trzeba jednak dodać, że nie chodziło mu tylko o przyjemność, lecz zaważyły tu wyższe cele.