Mini-ITX

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mini-ITX
Standardy płyt głównych
Płyta główna Zotac ION D mini-ITX
Płyta główna Zotac ION D mini-ITX
Projektant VIA Technologies
Data wprowadzenia 2001
Pochodna ITX, Nano-ITX, Pico-ITX, Mobile-ITX
Szczegóły standardu
Wielkość płyty 170×170 mm

Mini-ITX – standard płyt głównych o wymiarach 170 x 170 mm, zaprojektowany przez VIA Technologies w 2001 roku[1]. Są z reguły stosowane w komputerach typu small form factor. W domyśle miały być produktem niszowym, chłodzonym pasywnie z niskim poborem mocy, co pozwalałoby je stosować w domowych komputerach multimedialnych HTPC lub innych małych jednostkach. Obecnie[kiedy?] komputery mini-ITX są stosowane jako centra multimedialne, stacje robocze oraz zestawy do grania[potrzebny przypis].

Rozmiary płyt ITX

Wygląd i budowa[edytuj | edytuj kod]

Płyty główne mini-ITX posiadają cztery otwory montażowe, umiejscowione w standardzie ATX. To samo tyczy się zaślepki do portów płytki oraz karty rozszerzeń, obecnie PCI Express. Niektóre modele płyt posiadają dodatkową kartę rozszerzeń, w postaci sekcji zasilania, która nie zmieściła się na zadanej powierzchni, koło gniazda procesora.

Wspomniana wcześniej karta rozszerzeń PCI Express, służy głównie do montażu karty graficznej i w zależności od zastosowanej obudowy komputerowej (typu big tower, midi tower, mini tower, cube, sff i wielu innych.) potrafi zmieścić jednostki z niskiej, średniej i wysokiej półki wydajnościowej.

Jeżeli chodzi o banki pamięci to znajdziemy z reguły dwie sztuki. Trafiają się także modele z czterema gniazdami ASRock EPC612D4, ale w tym wypadku jest to płyta bardziej pod stację roboczą lub serwer W zależności od zastosowanego chipsetu oraz procesora możemy zamontować od 8 do 32GB standardowej pamięci operacyjnej (DDR, DDR2, DDR3 lub DDR4) lub pamięci typu SO-DIMM.

Zasilanie[edytuj | edytuj kod]

Płyty mini-ITX są zazwyczaj zasilane zwykłym zasilaczem komputerowym, którego moc jest zależna wyłącznie od zastosowanych podzespołów. W zależności od zastosowanej obudowy komputerowej możemy stosować zasilacze typu TFX, SFX, Flex-ATX oraz ATX. Zdarza się czasami, że sama obudowa posiada wbudowany w sobie zasilacz, niewymienialny o maksymalnej mocy 200 Watów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

  1. ASRock EPC612D4

Przypisy[edytuj | edytuj kod]