Mini bike

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pitbike i pocket bike
Mini bike domowej roboty

Mini bike czasem nazywany pocket to miniaturowy motocykl. Większości mini bików posiada dwusuwowe silniki i napęd łańcuchowy.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Tak jak gokarty pierwsze mini biki były budowane przez entuzjastów z części znalezionych w garażach. Po raz pierwszy używano ich do Drag Racing w latach pięćdziesiątych. Były bardzo użyteczne do tych celów gdyż dobrze manewrowało się nimi na wąskich drogach oraz zajmowały tyle miejsca ile mały rower w przyczepie albo na pace pickupa. Zawodnicy używali ich do jazdy po swojej okolicy a wielu dzieciom spodobał się pomysł posiadania mini motocykla i zaczynali budować własne konstrukcje. W czerwcu 1967 magazyn Popular Mechanics opublikował artykuł z planami[1] Potrzebny był tylko silnik z kosiarki i sąsiad ze spawarką.

Produkty handlowe[edytuj | edytuj kod]

Rynek mini bikeów powstał na początku lat sześcidziesiątych gdy wiele producentów zauważyło zapotrzebowanie. Większość sklepów z kosiarkami zaczęłó oferować mini biki. Na rynki mini bikeów istniały firmy takie jak Arctic-Cat, Rupp, Taco, Heath, Gilson i Fox, z których wiele produkowało także gokarty, trajki i choppery. Tradycyjni producenci motocykli także weszli na rynek z modelami takimi jak Honda Z50A inspirowanymi mini bikeami. W Ameryce szczyt ery mini bikeów i gokartów przypadł na późne lata sześcidziesiąte i początek lat siedemdziesiątych. Wiele marek zwłaszcza Rupp stało się kultowymi wśród entuzjastów i posiadaczy. Wczesne mini biki zazwyczaj posiadały mały dolnozaworowy silnik czterosuwowy z poziomym wałem korbowym. Za przeniesienie napędu zwykle odpowiadało sprzęgło odśrodkowe montowane na wałku oraz łańcuch sprzęgnięty z tylną osią. Comet wprowadził wariator podobnie jak skutery śnieżne zwany Torque-a-Verter, który automatycznie dostosowywał przełożenie zaopewniając w rezultacie większą prędkość i lepsze przyspieszenie.

Rodzaje[edytuj | edytuj kod]

Pocket[edytuj | edytuj kod]

Wyścigi pocketów

Pockety wyglądają jak motocykle sportowe i wykorzystywane są w wyścigach pocketów na torach gogartowych. Zazwyczaj ich wysokość sięga 50 cm a długość dochodzi do 1 metra. Do napędu zwykle używane są dwusuwowe silniki o pojemności 30-50 ccm o mocy maksymalnej rzędu 4.5-6 KM. Prędkość maksymalna oscyluje w przedziale 30 do 64 km/h. Pockety produkowane są także z benzynowymi silnikami czterosuwowymi i w wersjach elektrycznych. Modele czterosuwowe zazwyczaj posiadają pojemnośc 110 ccm i określane są mianem Super Pocket. Typowe modele pocketów to X7, X15, X18, X19 i X22. Popularność tego typu minimotocykli wzrosła za pośrednictwem tanich pocketów importowanych z Chin.

Super pocket[edytuj | edytuj kod]

Super pockety zwane też midi bike[2] są podobne do pocketów ale nieco większe. Wcią są mniejsze niż szosowe motocykle, które naśladują wyglądem lecz siedzenie są wyższe o stopę do dwóch niż w pocketach.

Pojemności silników dwusuwowych zaczynają się od 47 ccm (prędkość około 48-64 km/h) do 110 ccm w silnikach czterosuwowych (prędkość około 86-105 km/h). Większość Super pocketów jest produkcji Chińskiej i zazwyczaj wyposażone są w silniki Hondy lub kopie tych silników.

Pitbike[edytuj | edytuj kod]

Mini choppery

Pitbiki są zgodne z koncepcją małych skuterów używanych do szybkiego przemieszczania się po terenie torów wyścigowych. Nowoczesne wersje wyglądają jak motocykle crossowe i są także używane w zawodach motocrossowych.

Mini chopper[edytuj | edytuj kod]

Mini choppery są mini bikami, które wyglądają jak choppery ale ich ogólny wygląd wciąż opiera się o pocket lub mini bike.

Bezpieczeństwo[edytuj | edytuj kod]

Mini baiki nie są zabawkami pomimo, że często sprzedawane są jako one. Nawet najtańsze modele o pojemności 38 cmm (sprzedawane w stanach za ok. $150) rozwijają prędkość 40 km/h. 49 ccm pockety potrafią osiągać 48-72 km/h a 110-125 ccm 96-128 km/h. Modele benzynowe są zdecydowanie szybsze i wymagają większych umiejętności niż modele elektryczne, których typowa prędkość nie przekracza 16-24 km/h[3]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. "Build Yourself A Mini bike" June 1967, p160, Popular Mechanics
  2. "SUPER POCKET BIKES". TEMPLE CITY, California, USA: Mini Pocket Rockets. Retrieved 29 May 2014.
  3. Police get tough on mini moto bikes - Worcester News