Przejdź do zawartości

Minimal techno

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Minimal techno – styl muzyczny bezpośrednio wywodzący się z gatunku detroit techno, który powstał w USA[1].

Charakterystyka

[edytuj | edytuj kod]

Minimal techno to gatunek tworzony na syntezatorach[2], w pierwotnej wersji nie akceptujący dźwięków samplowanych. Charakterystyczną cechą tego gatunku jest uproszczenie aranżacji, które ma na celu uwypuklenie dźwięku budującego utwór. Podstawowym elementem jest metrum 4/4. Mimo uproszczeń nie jest to muzyka nieskomplikowana i prosta lecz dużo bardziej złożona, gdyż uwaga słuchacza skupia się na drobnych niuansach dźwiękowych, które są podstawą tego gatunku[1].

Przykładowy utwór minimal techno. (credit: Construct Infinity by André Michelle)

Historia

[edytuj | edytuj kod]

Minimal szybko przeniósł się do Europy, gdzie zdobył dużą popularność i grany jest do dzisiaj na imprezach minimal techno. Za początki tej odmiany muzyki elektronicznej uznaje się lata 90. XX wieku[3]. W tamtym okresie najważniejszą postacią w tworzeniu minimal techno był Jeff Mills[2], który zafascynowany detroit techno wraz z dwoma znajomymi założył wytwórnię Underground Resistance[1].

Gatunek na początku nie przyjął się w USA, a cała ewolucja tego nurtu przebiegła na starym kontynencie. Stolicą w Europie stał się Berlin, w którym propagowaniem gatunku zajął się klub i wytwórnia TRESOR Berlin.

W Polsce pod koniec lat 90. XX wieku największe sukcesy w tym gatunku muzycznym odnieśli twórcy: Jacek Sienkiewicz i Marcin Czubala, którzy zaczęli prezentować swoje nagrania w krajach zachodnich[4].

Przypisy

[edytuj | edytuj kod]
  1. a b c Paweł Frieske: Minimal (detroit techno). [w:] Gatunki muzyki elektronicznej [on-line]. TopDJ.pl, 2005-10-01. [dostęp 2005-10-01]. (pol.).
  2. a b Minimal techno. Allmusic. [dostęp 2012-08-25]. (ang.).
  3. Mike Banks interview. The Wire, listopad 2007. [dostęp 2012-07-25]. (ang.).
  4. Bartek Chaciński, LATA 90.: Lokalni i banalni / Muzyka [online], www.dwutygodnik.com, czerwiec 2011 [dostęp 2016-04-05] (pol.).

Zobacz też

[edytuj | edytuj kod]