Minimapa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zrzut ekranu z gry z minimapą widoczną w lewym górnym rogu

Minimapa (także: radar lub miniradar) – element interfejsu (HUD) gier komputerowych, najczęściej okrągły lub kwadratowy, często umieszczony w rogu ekranu, mający za zadanie pomóc graczowi zorientować się w otoczeniu. Z reguły minimapa zajmuje niewielki fragment ekranu (od pięciu do dziesięciu procent[1]) i przedstawia tylko najbliższy obszar. Wyświetlane na niej elementy różnią się w zależności od gry, często są to: pozycja gracza, sojusznicze lub wrogie jednostki bądź struktury i cele misji[2]. Wielkość minimapy, wyświetlany na niej obszar bądź nanoszone na nią informacje w niektórych grach ustalone mogą zostać przez gracza[2]. W większości przypadków, tak jak na prawdziwej mapie, u góry minimapy znajduje się kierunek północy[1].

W wielu grach korzystających z minimapy początkowo jest ona niewidoczna, zasłonięta przez mgłę wojny, a uzupełnia się automatycznie wraz z postępami gracza i odkrywaniem przez niego kolejnych obszarów świata – kiedy odkryje jakiś region, jest on nanoszony na minimapę[1]. W komputerowych grach strategicznych, takich jak np. Warcraft III: Reign of Chaos, minimapa często jest elementem interaktywnym, stanowiącym pomniejszoną wersję mapy całego świata i pokazującym tylko ten jego fragment, w którym obecnie znajduje się gracz. Minimapę taką można jednak przesuwać, żeby jednym kliknięciem w nią szybko przenieść się w inny obszar, bez konieczności przesuwania dużej mapy[2].


Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b c Ernest Adams: Fundamentals of Game Design: 2nd Edition. Berkeley: New Riders, 2010, s. 227. ISBN 978-0321643377.
  2. a b c Minimapa. Gry-Online. [dostęp 2016-08-08].