Minion (krój pisma)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Minion – dwuelementowy szeryfowy krój pisma zaprojektowany przez Roberta Slimbacha w 1990 roku dla Adobe Systems jako krój cyfrowy, inspirowany krojami późnorenesansowymi, dostępny w wielu wariantach (z których najpopularniejszy jest Minion Pro). Nazwa pochodzi z wykształconego na przestrzeni wieków systemu nazewnictwa czcionek w zależności od ich stopnia: „minion” (fr. „mignonne”, hol. „mignon”) oznaczał wysokość 7 punktów[1]. Jak sugeruje nazwa, font został stworzony jako pismo dziełowe, ze szczególnym przeznaczeniem do składu tekstu głównego w publikacjach o charakterze klasycznym – charakteryzuje się wysoką czytelnością (co zawdzięcza m.in. znacznej wysokości x), powściągliwością w sile wyrazu i wizualną neutralnością[2]. Slimbach zwraca uwagę na takie cechy projektu, jak uproszczona struktura i wysublimowane proporcje („a simplified structure and moderate proportions”), a całe przedsięwzięcie nazywa „ćwiczeniem z umiaru” („an exercise in restraint”)[3].

Minion powstał przy użyciu technologii multiple master[4][5], automatyzacji nawiązującej do niegdysiejszego projektowania czcionek metalowych, kiedy to każdy stopień pisma był projektowany osobno z uwzględnieniem korekt optycznych koniecznych dla zachowania równowagi w szarości kolumny i jak najlepszej czytelności. Odbija się to m.in. w grubości kreski znaków: mniejsze stopnie mają kreskę bardziej masywną, większe, nagłówkowe – subtelniejszą.

Rodzina fontów Minion zawiera liczne odmiany oraz kilka alfabetów, nie wyłączając greki i cyrylicy, a także rozmaite warianty stylistyczne (ligatury, cyfry nautyczne, kapitaliki), dzięki czemu zastosowanie kroju sprawdza się w publikacjach bardziej ekskluzywnych, a także nie ogranicza się do tekstu głównego. Minion jest jednym z najpopularniejszych krojów używanych obecnie w książkach[6].

Wersje kroju[edytuj | edytuj kod]

Minion[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy projekt. Minion Black, nie dysponował wersją kursywną. Oddzielny zestaw Minion Expert dostarczał już kapitalików, ligatur, cyfr nautycznych i glifów. Znalazło się w nim również miejsce dla znaków graficznych (Minion Ornaments) i odmiany grubej (Minion Black Expert). Zestaw Minion Expert znalazł zastosowanie w starszych aplikacjach o uproszczonym działaniu, które nie radzą sobie z obsługą różnych stylów jednego znaku (np. małych liter i kapitalików) w jednym foncie.

Minion Cyrillic[edytuj | edytuj kod]

Odmiana cyrylicka Miniona powstała w 1992 z projektu Slimbacha. Była uboższa o wersje Display, Expert i Black.

Minion MM[edytuj | edytuj kod]

Wersja Miniona przygotowana w technologii multiple master, ukazała się w 1992 r. Powszechnie używana w programie Adobe Acrobat jako krój zastępujący brakujące fonty.

Minion Pro[edytuj | edytuj kod]

Aktualizacja rodziny Minion do formatu OpenType, wypuszczona na rynek w 2000 r.[7] Materiałem bazowym dla aktualizacji był Minion MM, którego poddano jednak kosmetycznym poprawkom.

Na rodzinę składają się cztery odmiany grubości (Regular, Medium, Semi Bold i Bold; nie uwzględniono niegdysiejszej odmiany Black), każda w wersji prostej i pochyłej, dwie odmiany szerokości (Condensed i Regular) oraz cztery rozmiary optyczne (Caption, Regular, Subhead i Display), co daje w sumie 65 możliwych kombinacji. Font dysponuje wszystkimi dodatkami, które pojawiły się w wersji Minion Expert, ponadto obsługuje cyrylicę, alfabet grecki, rozszerzoną wersję alfabetu łacińskiego, a także znaki wietnamskie.

Rozmiary optyczne Caption Regular Subhead Display
Sugerowany stopień pisma

[w punktach]

6–8.4 8.4–13.0 13.0–19.9 19.9–72

Minion Web[edytuj | edytuj kod]

Wersja Miniona w formacie TrueType, zaprojektowana do wyświetlania na ekranie. Współpracuje z zestawem znaków ISO-Adobe. Wersja 1.00 dostarczana była z przeglądarką Internet Explorer 4.0.

Minion Web Pro[edytuj | edytuj kod]

Uaktualniona wersja Minion Web, współpracująca z takimi zestawami znaków, jak Adobe CE oraz Adobe Western 2.

Minion Math[edytuj | edytuj kod]

Minion Math to osobny projekt autorstwa Johannesa Küstera z pracowni typoma GmbH, dodatek do Miniona Pro, przeznaczony do używania m.in. w aplikacjach matematycznych oraz do składu z wykorzystaniem symboli matematycznych[8]. Minion Math zawiera 20 fontów w 4 odmianach wagowych i 5 rozmiarach optycznych każdy (dodano wersję Tiny, dla wielkości tekstu poniżej 6 punktów). Wersja 1.020 wypuszczona w październiku 2011 zawiera kompletny zestaw glifów do składu matematycznego.

Odbiór[edytuj | edytuj kod]

Minion przeważnie jest oceniany bardzo pozytywnie za jego wysoką użyteczność w składzie książek jako przejrzystego, chlebowego kroju o szerokiej randze dodatków i odmian, jakkolwiek pojawiają się też głosy krytyczne. Krytyka, paradoksalnie, dotyczy cechy wskazywanej jako główna zaleta projektu – zbyt daleko idącej neutralności[9].

Przykłady użycia kroju Minion[edytuj | edytuj kod]

 • Dubliński Trinity College używa Miniona w swoim logo.
 • University of Otago używa Miniona jako oficjalnego kroju szeryfowego, także w logo[10].
 • Książka Roberta Bringhursta Elementarz stylu w typografii (Hartley & Marks, 2008) została złożona Minionem.
 • Miniona użyto także do składu trylogii Millennium Stiega Larssona.
 • Minion Pro znajduje się w logo DreamWorks Pictures i DreamWorks Animation.
 • Również logo Skydance Media korzysta z fontu.
 • Adobe Systems dostarcza font z wieloma aplikacjami, m.in. Adobe Reader.
 • Minion Pro jest domyślnie wybieranym krojem nowej ramki tekstowej w programie Adobe InDesign (przy korzystaniu z ustawień producenta).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

 1. Point Size and the Em Square: Not What People Think, „Phinney on Fonts”, 18 marca 2011 [dostęp 2018-02-27] (ang.).
 2. Minion Pro® - Desktop font « MyFonts, www.myfonts.com [dostęp 2018-02-27].
 3. Twardoch, Slimbach, Sousa, Slye (2007). Arno Pro, s. 11, dostęp online [27.02.2018]: http://wwwimages.adobe.com/www.adobe.com/content/dam/acom/en/products/type/pdfs/ArnoPro.pdf
 4. Wayback Machine, 6 lipca 2015 [dostęp 2018-02-27] [zarchiwizowane z adresu 2015-07-06].
 5. The Adobe Originals Silver Anniversary Story: How the Originals endured in an ever-changing industry, „The Typekit Blog”, 30 lipca 2014 [dostęp 2018-02-27] (ang.).
 6. S. Kończak, Najpopularniejsze fonty wykorzystywanie w designie i DTP | Sebastian Kończak - blog o grafice, 27 lutego 2018 [zarchiwizowane z adresu 2018-02-28].
 7. Migrating from Type 1 to OpenType Fonts | Adobe Type, www.adobe.com [dostęp 2018-02-27] (ang.).
 8. Johannes Küster, typoma, www.typoma.com, 30 stycznia 2012 [dostęp 2018-02-27] (niem.).
 9. Matthew Butterick, "Minion". Typography for Lawyers. dostęp online [27.02.18.]:, 2018 [zarchiwizowane z adresu 2015-05-01].
 10. University of Otago Brand Guide, otago.ac.nz [dostęp 2018-02-27] (ang.).

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Minion Pro w sklepie internetowym Fontspring

Minion Pro w serwisie Adobe Typekit

Minion Pro na MyFonts

Minion Math na stronie pracowni typoma