Minitel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Terminal do obsługi systemu Minitel
Eksperymentalny terminal Minitel

Minitel – system wideoteksowy działający w trybie on-line i dostępny za pośrednictwem linii telefonicznych, wprowadzony we Francji w 1982 roku przez France Télécom oraz La Poste. Minitel uznawany jest za najbardziej udaną usługę sieciową, jaka istniała na świecie przed rozpowszechnieniem się Internetu.

Do korzystania z tego systemu potrzebny był specjalny terminal, składający się z klawiatury połączonej z niewielkim monitorem i modemem. Terminale te były dystrybuowane za darmo przez France Telecom, a dopiero korzystanie z nich wiązało się z opłatami. Z ich pomocą użytkownicy mogli wyszukiwać informacje, przeglądać elektroniczne wydania gazet, rezerwować bilety kolejowe oraz korzystać z elektronicznej książki telefonicznej. Gdy zdalny dostęp do rachunków poprzez Minitel udostępniło siedem największych banków francuskich, system ten zaczął odgrywać znaczącą rolę także w bankowości elektronicznej.

Ograniczenia techniczne (np. brak graficznego interfejsu i niewielka prędkość transmisji informacji) oraz ograniczony terytorialnie zasięg (obszar Francji) spowodowały, że w XXI wieku został on wyparty przez ogólnoświatowa sieć, jaką jest Internet.

W 2012 roku we Francji wciąż używanych było 810 000 terminali. Obsługa systemu zakończona została 30 czerwca 2012 roku[1].

Przypisy

  1. John Lichfield: How France fell out of love with Minitel (ang.). The Independent, 9 czerwca 2012.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Polasik M., Bankowość elektroniczna. Istota-stan-perspektywy.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]