Minmi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Minmi
Molnar, 1980
Minmi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury ptasiomiedniczne
Podrząd tyreofory
Infrarząd ankylozaury
Rodzaj minmi
Gatunek Minmi paravertebra

Minmi (Minmi) – opancerzony, roślinożerny dinozaur z grupy ankylozaurów.

Żył w okresie wczesnej kredy na terenach współczesnej Australii. Długość ciała do 3 m. Jego szczątki znaleziono w australijskim stanie Queensland. Jest to najbardziej kompletna i najlepiej opracowana skamieniałość dinozaura pochodząca z Australii. Minmi był zarazem pierwszym z dinozaurów pancernych znalezionych na półkuli południowej.

Podobnie jak inne ankylozaury, Minmi miał grzbiet pokryty rzędami kostnych tarczek i wyrostków. Jednak w przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojej grupy, Minmi posiadał pancerz także na bokach i brzuchu, a nawet na górnych częściach wszystkich kończyn. Na ogonie znajdował się podwójny rząd dużych, ostrych kolców ułożonych naprzeciw siebie w pary. Tak jak inne ankylozaury, Minmi był przysadzistym zwierzęciem o czterech krótkich kończynach. Jego głowa była raczej spłaszczona i dość szeroka z tyłu, a zwężająca się ku przodowi. W przedniej części wąskiego pyska miał rogowy dziób służący do obrywania liści.

Historia odkrycia[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy opis tego dinozaura pochodzi z lat 60. XX w. Zwierzę zostało opisane na podstawie trzech kręgów odnalezionych w prowincji Queensland. W 1990 r. w tej samej prowincji odkryto niemal kompletny jego szkielet. Był umieszczony w twardej skale, którą rozpuszczono słabym kwasem. Całkowite odsłonięcie szkieletu trwało kilka lat.

Fragment modelu Minmi paravertebra (Australian Museum, Sydney)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael Brett-Surman: A Guides to DINOSAURS. Elipsa, 2004. ISBN 8372650535.