Minnesota Democratic-Farmer-Labor Party

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Stany Zjednoczone
Godło USA
Ten artykuł jest częścią serii:
Ustrój i polityka
Stanów Zjednoczonych

Minnesota Democratic-Farmer-Labor Party (Demokratyczno-Farmersko-Robotnicza Partia Minnesoty) (skrót: DFL) – regionalna partia polityczna działająca w stanie Minnesota. Stowarzyszona z ogólnokrajową Partią Demokratyczną (na podobnej zasadzie co Bawarska CSU z CDU).

O partii[edytuj | edytuj kod]

Członkowie DFL na szczeblu federalnym (kongresmeni, senatorzy i inni) są jednocześnie deputowanymi/senatorami/urzędnikami z ramienia ogólnokrajowych demokratów. Właściwie można uważać ją za lokalną organizację demokratów.

DFL powstała 15 kwietnia 1944 roku w wyniku połączenia lokalnej Partii Demokratycznej i Partii Farmersko-Robotniczej. Inicjatorem fuzji i pierwszym liderem DFL był Hubert Humphrey, który został w roku 1948 wybrany demokratycznym senatorem, a w 1964 wiceprezydentem u boku prezydenta Lyndona B. Johnsona. W roku 1968 był kandydatem demokratów na urząd prezydenta, ale przegrał z republikaninem Richardem Nixonem. Innym prominentnym członkiem DFL jest Walter Mondale, również senator, wiceprezydent w gabinecie Jimmy’ego Cartera i pokonany kandydat prezydencki w roku 1984.

Kongresmeni USA[edytuj | edytuj kod]

W 110. Kongresie Stanów Zjednoczonych (2007-2009) partia DFL miała sześciu kongresmenów (1 senatora i 5 reprezentantów):

Kongresmeni z DFL w swoich izbach są członkami klubu demokratów.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]