Miodek majowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Miodek majowysurogat miodu pszczelego otrzymywany z kwiatów mniszka lekarskiego. Znany w kuchni śląskiej, jako produkt zastępujący naturalny miód i środek leczniczy. Medycyna ludowa przypisywała mu właściwości wzmacniające i oczyszczające organizm, szczególnie przy schorzeniach wątroby.

Otrzymywany jest z nieopłukanych kwiatów. Drobnych owadów i zanieczyszczeń tradycyjnie pozbywa się rozkładając kwiaty na białej tkaninie. Następnie są one gotowane i macerowane w wodzie, potem gotowane w syropie i na końcu wyciskane. Syrop gotowany jest dalej do uzyskania pożądanej, zbliżonej do miodu, gęstości.

Gotowy produkt charakteryzuje się ciemno–bursztynową barwą i przyjemnym zapachem. Smak miodku majowego zbliżony jest do smaku miodu pszczelego. Występująca często krystalizacja, podobnie jak w miodzie naturalnym, nie dyskwalifikuje wyrobu.

Miodek majowy ze względu na technikę przygotowania zawiera duże ilości nektaru i pyłków kwiatowych, prawdopodobnie z tym są związane przypisywane mu właściwości lecznicze.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Literatura[edytuj | edytuj kod]

  • Wera Sztabowa: Krupnioki i moczka, czyli gawędy o śląskiej kuchni Wydawn.Śląsk, Katowice, 1990, ISBN 83-216-0935-X