Mirów (Warszawa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Herb Warszawy Mirów
Osiedle Warszawy
Państwo  Polska
Województwo  mazowieckie
Miasto Warszawa
Dzielnica Wola
Położenie na mapie dzielnicy
Położenie na mapie
Portal Portal Polska

Mirów – osiedle i obszar MSI w południowo-wschodniej Woli, w kwadracie ulic: al. „Solidarności”al. Jana Pawła IIal. Jerozolimskieul.Towarowa.

Siatka ulic na wschód od alei Jana Pawła II została oznaczona w warszawskim MSI jako Śródmieście Północne, rejon MSI Mirów jest integralną częścią. (Na mocy reformy administracyjnej, która miała miejsce po II Wojnie Światowej, tereny na zachód od planowanej jeszcze przed wojną trasy północ-południe wyłączono formalnie ze Śródmieścia, znacznie zmniejszając jego obszar. Owocem tej decyzji jest dzisiejsza skomplikowana sytuacja, w której stan faktyczny rozmija się zarówno z podziałem administracyjnym, jak i z systemem informacyjnym).

Nazwa obszaru pochodzi od nazwiska twórcy Koszar Gwardii Konnej Koronnej (zwanych też Koszarami Mirowskimi) - Wilhelma Miera. Od jego nazwiska pochodzi także nazwa placu Mirowskiego i Hal Mirowskich.

Pekao Tower przy Grzybowskiej
Zabytkowa "Kamienica pod Zegarem" przy ul. Chłodnej 20 na Mirowie (zdjęcie sprzed odnowy elewacji)

Przedwojenny Mirów miał śródmiejski charakter i wchodził w skład dzielnicy Śródmieście. Duża część Mirowa została włączona do getta żydowskiego, które zostało całkowicie zniszczone, dlatego znajdziemy tu zabudowę głównie powojenną, modernistyczną z pozostałościami przedwojennych kamienic. Nie brak tam też nowych inwestycji, które zaczęły pojawiać się już w latach 90 (zabudowa mieszkalna i budynki biurowe). Mirów graniczy z Muranowem, Nowolipkami (część Muranowa), Czystem i osiedlem Za Żelazną Bramą (de facto całość zachodniej zabudowy tego osiedla znajduje się na terenie rejonu MSI Mirów). Lokalizacyjnie rejon MSI Mirów znajduje się w ścisłym centrum miasta, jego przedwojenny - śródmiejsko-przemysłowy charakter zmieniony po wojnie na stricte mieszkaniowy będzie w przeciągu najbliższych lat ponownie nabierał wielkomiejskiego charakteru dzięki nowoczesnym wysokościowcom i adaptacji przyziemi na lokale usługowe.

Ważniejsze obiekty[edytuj]