Miramax

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miramax, LLC
Logo
Państwo

 Stany Zjednoczone

Stan

 Kalifornia

Siedziba

Los Angeles

Data założenia

1979,
Buffalo, Nowy Jork

Udziałowcy

beIN Media Group (51%) Paramount Pictures
(Paramount Global; 49%)

Zatrudnienie

100+

brak współrzędnych
Strona internetowa

Miramax Filmsamerykańska wytwórnia filmowa specjalizująca się w produkcji filmów zaliczanych do kina autorskiego i artystycznego, a także dystrybucji w USA filmów niezależnych i zagranicznych, założona w 1979 roku przez Harveya i Boba Weinsteinów. W latach 1993–2010 należała do The Walt Disney Company. Od 2010 jest kontrolowana przez firmę Filmyard, stanowiącą konsorcjum inwestorów spoza branży filmowej.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miramax został założony w 1979 roku w Buffalo przez braci Harveya i Boba Weinsteinów. Nazwa pochodzi od imion ich rodziców – Miriam i Maxa[1]. Chcieli stworzyć firmę dystrybucyjną, dzięki której najciekawsze filmy produkowane poza głównym nurtem Hollywood będą mogły trafić do szerokiej publiczności. Później poszerzyli zakres swoich zainteresowań również o filmy zagraniczne, zwłaszcza europejskie i azjatyckie. Poważne sukcesy firma zaczęła odnosić pod koniec lat 80., gdy to właśnie za jej pośrednictwem do amerykańskich kin trafiły takie obrazy jak Pulp Fiction, Seks, kłamstwa i kasety wideo czy Zwiąż mnie. Na początku lat 90. firma zaczęła też sama produkować filmy.

W 1993 roku bracia Weinsteinowie sprzedali 100% udziałów w swojej firmie grupie Disney[2], ale zgodzili się nadal nią kierować. Coraz częściej dochodziło do sporów między nimi a prezesem grupy Michaelem Eisnerem, przede wszystkim na tle finansowania kolejnych projektów Miramaxu. Aby zyskać niezależne od Disneya źródło pieniędzy dla swojej działalności, w 1994 zaczęli produkować również filmy zdecydowanie komercyjne, przede wszystkim horrory. Nie chcąc psuć marki Miramaxu, były one oznaczane marką Dimension Films.

W 2005 roku – po nieudanej serii negocjacji w sprawie przedłużenia ich kontraktów – Weinsteinowie opuścili Miramax i założyli The Weinstein Company. Miramax stracił znaczną część swojego budżetu i został mocniej zintegrowany z Walt Disney Motion Pictures Group, choć wciąż stanowił osobną wytwórnię, a nie zaledwie markę (jak np. Touchstone Pictures). Jej szef podlegał bezpośrednio szefowi pionu kinowego grupy Disney. Miramax pełnił w portfolio Disneya rolę porównywalną do Fox Searchlight Pictures w News Corporation czy Focus Features w NBCUniversal – miał za zadanie wychodzić naprzeciw amerykańskim kinomanom o gustach znacznie bardziej wysublimowanych niż większość publiczności.

Pod koniec lipca 2010 Disney ogłosił, iż zakończył negocjacje dotyczące sprzedaży Miramaxu. Nabywcą została utworzona specjalnie w tym celu spółka Filmyard, której akcjonariat obejmuje m.in. wyspecjalizowaną w inwestycjach finansowych firmę Colony Capital oraz znanego przedsiębiorcę branży budowlanej Rona Tutora[3].

Filmy[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Bob Weinstein, All Thanks to Max, Vanity Fair [dostęp 2021-03-24] (ang.).
  2. When Harvey met Mickey, www.newstatesman.com [dostęp 2021-03-24] [zarchiwizowane z adresu 2019-04-02] (ang.).
  3. Disney sells Miramax film studiosBBC News, 2010-07-30 [dostęp 2010-07-30].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]