Miriszja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miriszja
Mirischia asymmetrica
Naish i in., 2004
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada zauropsydy
Podgromada diapsydy
Nadrząd dinozaury
Rząd dinozaury gadziomiedniczne
Podrząd teropody
Infrarząd tetanury
(bez rangi) celurozaury
Rodzina kompsognaty
Rodzaj miriszja
Gatunek Mirischia asymmetrica

Miriszja (Mirischia asymmetrica) – dinozaur z grupy celurozaurów (Coelurosauria). Żył w okresie wczesnej kredy (ok. 112-99 mln lat temu) na terenach Ameryki Południowej. Długość ciała ponad 2 m, wysokość ok. 80 cm, masa ok. 10-30 kg. Jego szczątki znaleziono w Brazylii, w formacji Santana.

Nazwę Mirishia można przetłumaczyć jako "pięknomiedniczna". Nazwa ta powstała z połączenia łacińskiego wyrazu "mir", oznaczającego "piękny" i greckiego "ischia", oznaczającego miednicę. Terminem ischium posługują się też naukowcy na określenie kości kulszowej. Natomiast epitet gatunkowy odnosi się do niezwykłej budowy tej kości, która jest niesymetryczna.

W skamieniałości znaleziono pozostałości prawodopodobnie worka powietrznego, znajdującego się między kośćmi łonową i kulszową.

Materiał kopalny[edytuj | edytuj kod]

Dinozaur ten został opisany na podstawie miednicy i fragmentów tylnych kończyn. Holotyp (SMNK 2349 PAL) to 12. i 13. Kręgi piersiowe wraz z żebrem, gastralia, pierwszy, i drugi i trzeci kręg krzyżowy, kość strzałkowa, część kości biodrowej, obie kości łonowe i kulszowe, niekompletna kość udowa, części proksymalne kości piszczelowej i strzałkowej oraz struktura, która prawdopodobnie jest workiem powietrznym.

Klasyfikacja[edytuj | edytuj kod]

Mirischia jest członkiem Compsognathidae, rodziny niewielkich drapieżnych dinozaurów występujących w późnej jurze i wczesnej kredzie. Z analiz fologenetycznych wynika, że jest taksonem siostrzanym dla kladu tworzonego przez Kompsognat z późnej jury Niemiec i Aristozuch z wczesnej kredy Anglii. Miriszja jest bardziej zaawansowana od bazalnych form ze swojej rodziny, takich jak Huaxiagnathus i Sinozauropteryks.