Mirjana Marković

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii

Mirjana „Mira” Marković, cyr. Мирјана „Мира” Марковић (ur. 10 lipca 1942 we wsi Brežane k. Požarevaca[1], zm. 14 kwietnia 2019 w Soczi[2]) – serbska polityk i socjolog, wdowa po Slobodanie Miloševiciu.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Była córką partyzantów komunistycznych: Momy Markovicia i Very z d. Miletić. Aby uczcić pamięć matki, która zginęła w czasie wojny Mirjana posługiwała się nazwiskiem łącznym Marković-Miletić. Z czasów wojny pozostała jej blizna na czole.

Ukończyła studia z zakresu socjologii na Uniwersytecie Belgradzkim, tam też obroniła pracę doktorską i otrzymała tytuł profesorski. Była członkiem honorowym Rosyjskiej Akademii Nauk.

Poznała Slobodana Miloševicia, kiedy oboje uczęszczali do szkoły średniej. Pobrali się w 1965 i stanowili bardzo udane małżeństwo. Owocem ich związku było dwoje dzieci: syn Marko i córka Marija. Mirjana uchodziła za osobę, której Milošević bezgranicznie ufał i konsultował z nią najważniejsze decyzje polityczne. W 1994 stanęła na czele partii o nazwie Jugosłowiańska Lewica (Југословенска Левица), która formalnie była opozycyjna wobec kierowanej przez jej męża Socjalistycznej Partii Serbii.

W latach 80. jej teksty ukazywały się na łamach pisma „Politika”, od lat 90. publikowała regularnie na łamach tygodnika „Duga”, komentując bieżącą sytuację polityczną. Jej książki przetłumaczono na cztery języki, w tym na chiński i hindi.

Po aresztowaniu męża w kwietniu 2001, wyjechała z kraju i osiedliła się w Rosji. Władze Serbii wysłały za nią list gończy, oskarżając ją o nadużycia finansowe, a także zlecenie mordu na dziennikarzu Slavku Ćuruviji[3], ale władze Rosji odmówiły jej ekstradycji, gdyż wcześniej uzyskała ona azyl polityczny w tym kraju[2]. 12 lutego 2008 Miljko Radisavljević (prokurator ds. przestępczości zorganizowanej w Serbii) zapowiedział, że Mirjana Marković będzie sądzona in absentia[3].

Zmarła w Rosji, urna z jej prochami została pochowana 21 kwietnia 2019 na cmentarzu w Požarevacu[4].

Dzieła[edytuj | edytuj kod]

  • 1993: Odgovor (Odpowiedź)
  • 1994: Noć i dan: dnevnik: decembar 1992-juli 1994 (Noc i dzień: dziennik: grudzień 1992–lipiec 1994)
  • 1999: I srce je na levoj strani (Serce jest po lewej stronie)
  • 2000: Socjologija (Socjologia)

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]