Mirnyj (stacja antarktyczna)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Mirnyj
Nazwa angielska Mirny
Nazwa oryginalna Мирный
Przynależność państwowa  Rosja
Rok założenia 1956
Liczba personelu zimą: 60
max: 169
Wysokość 40 m n.p.m.
UN/LOCODE AQ-MIR
Położenie na mapie Antarktyki
Mapa lokalizacyjna Antarktyki
Mirnyj
Mirnyj
Położenie na mapie świata
Mapa lokalizacyjna świata
Mirnyj
Mirnyj
Ziemia 66°33′07″S 93°00′53″E/-66,551944 93,014722

Mirnyj (ros. Мирный) – rosyjska (pierwotnie radziecka) stacja polarna na Antarktydzie Wschodniej, nad Morzem Davisa (Ocean Południowy).

Stacja leży na Wybrzeżu Królowej Marii (Rosjanie używają terminu Wybrzeże Prawdy, odnoszącego się do obszaru o nieco innych granicach). Nazwa bazy naukowej upamiętnia rosyjski statek „Mirnyj”, dowodzony przez kpt. Fabiana Bellingshausena, który na przełomie lat 1819/1820 popłynął na południe, aby najbardziej jak tylko to możliwie przybliżyć się do bieguna południowego w celach badawczych.

Radziecką stację antarktyczną założono w 1956 r. i od samego początku funkcjonowała dzięki energii elektrycznej wytwarzanej we własnej małej elektrowni (domki ogrzewane elektrycznie, kuchnia całkowicie zelektryfikowana). To tutaj w 1957 r. po raz pierwszy załoga stacji nawiązała łączność radiową z podobną placówką naukową znajdującą się przy biegunie północnym. Mirnyj jest pierwszą założoną przez Rosjan bazą naukową na „Białym Lądzie”, dawniej pełniła rolę głównej rosyjskiej placówki badawczej (później tę funkcję przejęła stacja Progress). Klimat regionu, w którym znajduje się stacja, nie jest tak surowy jak w głębi kontynentu.