Miron Pomirski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Miron Pomirski
Data i miejsce urodzenia

26 marca 1941
Dzierzęga-Nadbory

Data i miejsce śmierci

19 października 2009
Olsztyn

Zawód, zajęcie

polityk, prawnik

Alma Mater

Uniwersytet Łódzki

Stanowisko

poseł na Sejm X i II kadencji (1989–1991, 1993–1997)

Partia

ZSL/PSL „Odrodzenie”, PSL

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Miron Andrzej Pomirski (ur. 26 marca 1941 w Dzierzędze-Nadborach, zm. 19 października 2009 w Olsztynie[1][2]) – polski polityk, prawnik, poseł na Sejm X i II kadencji.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

W 1960 ukończył Technikum Rolnicze w Golądkowie, w 1972 Studium Ekonomiki i Organizacji w Krakowie, a w 1977 studia z zakresu prawa pracy na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego. Pracował w PGR Szkotowo, a potem w okręgowych spółdzielniach mleczarskich (pełnił funkcje prezesa różnych OSM).

W 1972 wstąpił do Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego. Był prezesem Miejsko-Gminnego Komitetu partii w Jezioranach, a także wiceprzewodniczącym tamtejszej Rady Narodowej. Zasiadał w prezydium Wojewódzkiego Komitetu Związku Spożywców w Olsztynie, był też przewodniczącym Olsztyńskiej Rady Dyrektorów i członkiem Krajowej Rady Dyrektorów przy Premierze Rządu RP w Warszawie. Sprawował mandat posła na Sejm X kadencji z ramienia ZSL w okręgu biskupieckim i II kadencji z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego wybrany z ogólnopolskiej listy wyborczej.

25 kwietnia 1996 na posiedzeniu Sejmu rozpatrzono wniosek Prokuratora Generalnego o zgodę na pociągnięcie Mirona Pomirskiego do odpowiedzialności karnej. Poseł także wniósł o uchylenie swojego immunitetu, by móc oczyścić się z postawionego mu zarzutu poświadczenia nieprawdy na dokumentach, na podstawie których jego spółdzielnia uzyskała kredyt bankowy. Sejm poparł wniosek, a sąd oczyścił go z zarzutów. Po 1997 wycofał się z aktywnej działalności politycznej.

Mieszkał w Olsztynie. Był żonaty z Donatą. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (1984). Pochowany na cmentarzu komunalnym w Olsztynie-Dywitach[3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Nekrologi, „Gazeta Olsztyńska” z 21 października 2009
  2. Nekrologi, „Gazeta Olsztyńska” z 22 października 2009
  3. Cmentarze Komunalne. msipmo.olsztyn.eu.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]