Mirosław Jacek Błaszczyk

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Jacek Błaszczyk
Data i miejsce urodzenia

24 lutego 1959
Bytom, Polska

Zawód

dyrygent

Odznaczenia
Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Mirosław Jacek Błaszczyk (ur. 24 lutego 1959 w Bytomiu)[1] – polski dyrygent.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Ukończył studia na Wydziale Wychowania Muzycznego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie prof. Jana Wincentego Hawla. Naukę kontynuował na Wydziale Teorii, Kompozycji i Dyrygentury w klasie prof. Karola Stryi. Studia te ukończył z wyróżnieniem. W 1986 roku został dyrygentem Państwowej Filharmonii Śląskiej oraz dyrektorem artystycznym Państwowej Orkiestry Symfonicznej w Zabrzu. W 1990 mianowany dyrektorem naczelnym i artystycznym Państwowej Filharmonii w Białymstoku. W 1993 odbył stypendium w Los Angeles ufundowane przez American Society for Polish Music. W latach 19961998 pełnił funkcję dyrektora naczelnego i artystycznego w Filharmonii Poznańskiej. Od maja 1998 r. jest dyrektorem artystycznym Filharmonii Śląskiej w Katowicach.

Był także głównym dyrygentem Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego w Porto (Portugalia) w latach 1999-2002. W 2002 poprowadził w Bielsku-Białej koncert z udziałem Nigela Kennedy’ego oraz Sinfonii Varsovii. W roku 2003 był jurorem i dyrygentem na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym w Maroku i VII Międzynarodowym Konkursie Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach. W 2005 roku dyrygował m.in. na festiwalu w La Chaise-Dieu i na Festiwalu Berlioza w La Cote-Saint-André we Francji. 2007 roku poprowadził orkiestrę Ukraińskiej Filharmonii Narodowej podczas VII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. W. Horowitza. W 2017 był dyrektorem artystycznym X Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. G. Fitelberga w Katowicach[2].

W 2006 roku dyrygował gościnnie narodowymi orkiestrami Stanów Zjednoczonych (National Philharmonic), Litwy i Łotwy. W 2007 roku dyrygował Europejską Orkiestrę Symfoniczną PROBALTICA w koncercie z Grigorijem Żyslinem w Filharmonii Narodowej. W 2008 roku poprowadził w Meksyku koncert z okazji 90. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 85-lecia nawiązania polsko-meksykańskich stosunków dyplomatycznych.

Współpracuje m.in. z Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Cappellą Bydgosiensis, Filharmonią Rybnicką.

Jest autorem hejnału miasta Rybnik.

Nagrody, wyróżnienia, tytuły[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Małgorzata Kosińska: Mirosław Jacek Błaszczyk. culture.pl. [dostęp 2012-03-09]. (pol.).
  2. Alexandra Kozowicz: Młodzi dyrygenci wystartują w konkursie o złotą batutę. [w:] GW Katowice [on-line]. 2017-11-06. s. 6. [dostęp 2018-01-05]. (pol.).
  3. Opera i Filharmonia - biografia

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Filharmonia Śląska