Mirosław Sitarz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Sitarz
Data i miejsce urodzenia 21 czerwca 1964
Biłgoraj
Zawód, zajęcie prawnik-kanonista, nauczyciel akademicki
Tytuł naukowy doktor habilitowany
Alma Mater Katolicki Uniwersytet Lubelski
Stanowisko profesor nadzwyczajny KUL
Odznaczenia
Medal Brązowy za Długoletnią Służbę

Mirosław Sitarz (ur. 21 czerwca 1964 w Biłgoraju) – polski ksiądz katolicki, prawnik, kanonista, profesor nadzwyczajny Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Wykształcenie[edytuj | edytuj kod]

Po maturze wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Lublinie, odbywając równocześnie studia na KUL, które ukończył w 1988 obroną pracy magisterskiej na Wydziale Teologii KUL. W tym samym roku przyjął święcenia kapłańskie z rąk bpa Bolesława Pylaka. W latach 1992–1995 studiował prawo kanoniczne na Wydziale Prawa Kanonicznego i Świeckiego KUL, które zakończył uzyskaniem tytułu magistra licencjata prawa kanonicznego. W 1998 uzyskał stopień naukowy doktora, zaś w 2009 stopień doktora habilitowanego nauk prawnych w zakresie prawa kanonicznego[1].

Praca organizacyjna i dydaktyczna[edytuj | edytuj kod]

W 1996 został zatrudniony w Katedrze Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL jako adiunkt. Od 1 października 2009 jest kierownikiem Katedry Kościelnego Prawa Publicznego i Konstytucyjnego KUL. Został na tym stanowisku zastępcą ks. prof. Józefa Krukowskiego[1].

Redaktor naczelny czasopisma „Kościół i Prawo” i sekretarz generalny Towarzystwa Naukowego KUL[1].

W latach 1998–2004 był nauczycielem akademickim Wyższej Szkoły Handlu i Prawa im. R. Łazarskiego w Warszawie. Sprawował tam w latach 1999–2001 funkcję prodziekana Wydziału Prawa. Z kolei w latach 2004–2008 był adiunktem na Wydziale Prawa Wyższej Szkole Zarządzania i Prawa im. H. Chodkowskiej w Warszawie, której jest od 2009 profesorem nadzwyczajnym[1].

Wybrane publikacje[edytuj | edytuj kod]

  • Kolegium konsultorów w KPK/1983 i w partykularnym prawie polskim, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 1999
  • Słownik prawa kanonicznego, Instytut Wydawniczy „Pax”, Warszawa 2004
  • Kompetencje organów kolegialnych w Kościele partykularnym w sprawowaniu władzy wykonawczej według Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 roku, Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2008
  • Katolickie zasady relacji państwo-Kościół a prawo polskie (red. nauk. wspólnie z Józefem Krukowskim i Henrykiem Stawniakiem), Towarzystwo Naukowe KUL, Lublin 2015

Odznaczenia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]