Mirosław Skibniewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mirosław Jan Skibniewski, 2013

Mirosław Jan Skibniewski (ur. 14 września 1957 r. w Warszawie) – profesor inżynierii systemów zarządzania w budownictwie. Po studiach w Politechnice Warszawskiej w 1981 r. podjął pracę na stanowisku inżyniera zespołu badawczego w firmie Pittsburgh Testing Laboratory w USA zajmując się zagadnieniami bezpieczeństwa i awarii konstrukcji. Po doktoracie z automatyki budowlanej w Carnegie Mellon University w 1986 r. został zatrudniony na stanowisku adiunkta (Assistant Professor) Uniwersytetu Purdue w stanie Indiana, gdzie w 1990 r. otrzymał stanowisko docenta, a w 1995 r. – profesora. W latach 1997-2004 prorektor Uniwersytetu Purdue. W latach 2005-2010 kierownik katedry organizacji i zarządzania w budownictwie im. A. Jamesa Clarka University of Maryland, College Park. W latach 2010-2011 rektor politechniki (Dean of the College of Engineering) w Khalifa University w Abu Zabi. Obecnie profesor w Centrum Zarządzania Projektami Wydz. Inżynierii Lądowej i Środowiskowej University of Maryland (USA)[1].

Mirosław Skibniewski jest profesorem tytularnym w Polsce; byłym współpracownikiem Instytutu Mechanizacji Budownictwa i Górnictwa Skalnego w Warszawie i Wydz. Zarządzania Politechniki Białostockiej, oraz aktualnym współpracownikiem Instytutu Informatyki Teoretycznej i Stosowanej Polskiej Akademii Nauk.

Prof. Skibniewski jest autorem ponad 300 publikacji naukowych, w tym wielu tomów wydań materiałów konferencyjnych oraz monografii książkowej Robotics in Civil Engineering wydanej w 1988 r. jednocześnie w W. Brytanii i w USA. Jest także laureatem nagród za prace naukowe w dziedzinie automatyki i informatyki dla przemysłu budowlanego, m.in. przyznanej w 1986 r. przez prezydenta Ronalda Reagana nagrody Amerykańskiej Fundacji Nauki (National Science Foundation) Presidential Young Investigator, nagrody Walter L. Huber Research Prize przyznanej w 1998 r. przez American Society of Civil Engineers (ASCE) i nagrody Richard L. Tucker – Yukio Hasegawa Award przyznanej w 2007 r. przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Automatyki i Robotyzacji w Budownictwie. Wieloletni współpracownik koncernów inżynieryjno-budowlanych w USA, w Japonii i na Tajwanie. Od 1994 r. redaktor naczelny międzynarodowego pisma naukowego Automation in Construction. Członek kolegiów redakcyjnych ponad dwudziestu pism naukowych wydawanych w USA, w W. Brytanii i w Hongkongu.

Kilkukrotny stypendysta Fundacji Fulbrighta i Humboldta w Argentynie, w Chile i w Niemczech, profesor wizytujący uniwersytetów w USA, Australii, Chinach, na Tajwanie, w Singapurze, Korei Południowej, Hongkongu, Izraelu, Egipcie, Niemczech, Wielkiej Brytanii i na Słowacji. Odbył konsultacje lub szkolenia w ponad 40 krajach na 5 kontynentach. Profesor honorowy Wydz. Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, b. Moskiewskiego Państwowego Uniwersytetu Przemysłowego (obecnie Moskiewski Uniwersytet Politechniczny), Uniwersytetu Tsinghua w Pekinie, Uniwersytetu Tianjin (Tiencin, Chiny), Huazhong University of Science and Technology (Wuhan, prow. Hubei, Chiny), Uniwersytetu Technicznego Chaoyang w Taizhong (Tajwan), Uniwersytetu Politechnicznego w Hongkongu, Nanyang Technological University (Singapur) i Narodowego Uniwersytetu Singapuru. Członek rzeczywisty Akademii Inżynierskiej w Polsce[2], członek zagraniczny Rosyjskiej Akademii Inżynierskiej, Distinguished Visiting Fellow Królewskiej Akademii Inżynierskiej (W. Brytania), doktor honoris causa Politechniki Wileńskiej.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Dr. Miroslaw J. Skibniewski. Biography. University of Maryland. [dostęp 2015-05-13].
  2. Lista członków Akademii Inżynierskiej w Polsce. Akademia Inżynierska w Polsce. [dostęp 2015-05-12].