Misato Katsuragi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Misato Katsuragi
Postać z Neon Genesis Evangelion
Pierwsze wystąpienie odc. 1
Ostatnie wystąpienie odc. 26
Twórca Yoshiyuki Sadamoto
Dubbing Kotono Mitsuishi
Liczba odcinków 26
Dane biograficzne
Płeć Kobieta
Data urodzenia 8 grudnia 1986
Miejsce śmierci GeoFront
Rodzina dr Katsuragi (ojciec)
Inne informacje
Wiek 29
Wzrost 163 cm

Misato Katsuragi (jap. 葛城 ミサト Katsuragi Misato) – fikcyjna postać z anime Neon Genesis Evangelion. Jest jednym z wielu pracowników NERV-u, podobnie jak inne czołowe postaci Evangeliona ma rozchwianą osobowość i niejednoznaczny, często nieprzewidywalny charakter.

Urodziła się 8 grudnia 1986 roku. Brała udział w pechowej ekspedycji na biegun, którą prowadził jej ojciec, doktor Katsuragi.

Misato jest, wbrew pozorom, osobą wyjątkowo opiekuńczą i ciepłą. Zabiera Shinjiego do siebie, ponieważ nie chce, by chłopak mieszkał sam. Pilotów evangelionów, którymi się opiekuje, traktuje w pewnym sensie jak własne dzieci, dlatego jest zdecydowanie przeciwna poświęcaniu ich „dla dobra sprawy”, do czego zdolna jest np. Ritsuko. Jest w dużym stopniu nieprzygotowana do dorosłego życia, co objawia się poprzez jej bałaganiarstwo i często dziecinne zachowanie (w anime musi się upić, by wyznać Kajiemu, dlaczego od niego odeszła), poza tym niezbyt dobrze gotuje, jednak zdaje się tym nie przejmować i często można ją zobaczyć popijającą piwo Yebisu. Oprócz Shinjiego i Asuki w jej domu w Tokio-3 mieszka też Pen-Pen, zmodyfikowany pingwin, który zadomowił się w lodówce. Misato jest do niego bardzo przywiązana.

Misato w latach swojej młodości była związana z Kajim, a chociaż się do tego nie przyznawała, bardzo przypominał on jej ojca.

Jej problemy psychologiczne przypominają głównego bohatera anime Shinjiego Ikariego, więc ci dwaj stopniowo zaczynają współczuć sobie wzajemnie, gdy historia rozwija się pomimo ich niezręcznego związku.

Życie Misato kończy się najprawdopodobniej tak samo tragicznie, jak życie większości bohaterów mangi i anime, chociaż nie możemy być tego pewni, choćby ze względu na Projekt Dopełnienia Ludzkości.